Marta Czapla

Czeski e-commerce rozwija się najszybciej w całej Unii Europejskiej

Według Eurostatu Czechy przeżywają największy boom zakupów online ze wszystkich krajów UE. Podczas pandemii Czechy stały się jedną z europejskich potęg handlu elektronicznego. Więcej osób robi zakupy online tylko w Holandii, Danii, Szwecji i Irlandii.

Polskie nieruchomości atrakcją dla czeskich inwestorów. Czesi kupują w Polsce

„Inwestorzy z Czech podbijają polski rynek” - takie tytuły można zobaczyć w czeskiej prasie. Choć rynki nieruchomości w Polsce i Czechach są bardzo blisko to jednak różnią się znacznie w wielu kwestiach.

Marihuana w Czechach - czy polscy przedsiębiorcy będą tam kupować?

Wielu polskich przedsiębiorców z branży konopnej jest najzwyczajniej w świecie blokowanych przez prawo panujące w Polsce. Tymczasem w Czechach weszła w życie ważna zmiana liberalizująca.

Polskie auto na czeskich numerach rejestracyjnych? To się opłaca

Dość często na polskich drogach możemy spotkać auta (zwłaszcza te o znacznej wartości), które mają czeskie rejestracje. Okazuje się, że za kierownicą niekoniecznie siedzi Czech a Polak mający firmę w Czechach. Dlaczego? Ponieważ jest to korzystne.

Polski ład a firma w Czechach. Dlaczego biznes w Czechach prowadzi się łatwiej?

Kiedy w maju br. polski rząd ogłosił program pn. Polski ład wielu przedsiębiorców zaczęło szukać alternatywy do swych działań. Wówczas często padał pomysł - Czechy i założenie tam firmy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

Polska-Czechy – jakimi towarami handlujemy?

Od 2017 roku Polska utrzymuje pozycję drugiego partnera handlowego Czech. Z polskiego punktu widzenia Czechy do końca 2020 r. były naszym drugim rynkiem eksportowym. W br. na drugie miejsce wysunęła się Francja, a Czechy spadły na 3. miejsce.

Firma w Czechach – czy trzeba mieć konto w czeskim banku?

W Czechach obowiązuje nowe rygorystyczne prawo bankowe i już nie tak łatwo założyć konto w czeskim banku.