Marta Czapla

Czy to koniec rejestracji luksusowych aut w Czechach?

W ciągu ostatnich kilku lat na ulicach polskich miast można było zauważyć rosnącą liczbę luksusowych samochodów z czeskimi tablicami rejestracyjnymi. To zjawisko nie było przypadkowe, ale z początkiem br. zaszły w Czechach istotne zmiany podatkowe.

Dlaczego polskie firmy inwestują w czeskiej Ostrawie?

Ostrawa jest nazywana „Bramą Czech” ze względu na kluczowe położenie i rolę odgrywaną w skali kraju. To drugie co do wielkości miasto Czech pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności. Miasto się zmienia i przyciąga polskie firmy.

Czechy nie są rajem podatkowym, ale…

Czechy nie kwalifikują się do pojęcia “raj podatkowy”. U naszych południowych sąsiadów podatki trzeba płacić. Co więcej, często są one wyższe od tych, które płacimy w Polsce. Zatem na czym polega fenomen Czech?

Czechy zwiększają limit VAT-u dla przedsiębiorców

U naszych południowych sąsiadów szykują się znaczące zmiany w podatku VAT. I to już od początku przyszłego roku. Zyska na nich ponad 100 tys. zarejestrowanych tam firm.

Import win z Czech – ile wina kupujemy od Czechów?

Największy deficyt handlowy w obrotach z Polską Czesi odnotowują w handlu żywnością, ale co ciekawe mają też swe hity eksportowe. W Polsce coraz bardziej są cenione czeskie wina.

Czeski e-commerce rozwija się najszybciej w całej Unii Europejskiej

Według Eurostatu Czechy przeżywają największy boom zakupów online ze wszystkich krajów UE. Podczas pandemii Czechy stały się jedną z europejskich potęg handlu elektronicznego. Więcej osób robi zakupy online tylko w Holandii, Danii, Szwecji i Irlandii.

Polskie nieruchomości atrakcją dla czeskich inwestorów. Czesi kupują w Polsce

„Inwestorzy z Czech podbijają polski rynek” - takie tytuły można zobaczyć w czeskiej prasie. Choć rynki nieruchomości w Polsce i Czechach są bardzo blisko to jednak różnią się znacznie w wielu kwestiach.

Marihuana w Czechach - czy polscy przedsiębiorcy będą tam kupować?

Wielu polskich przedsiębiorców z branży konopnej jest najzwyczajniej w świecie blokowanych przez prawo panujące w Polsce. Tymczasem w Czechach weszła w życie ważna zmiana liberalizująca.

Polskie auto na czeskich numerach rejestracyjnych? To się opłaca

Dość często na polskich drogach możemy spotkać auta (zwłaszcza te o znacznej wartości), które mają czeskie rejestracje. Okazuje się, że za kierownicą niekoniecznie siedzi Czech a Polak mający firmę w Czechach. Dlaczego? Ponieważ jest to korzystne.

Polski ład a firma w Czechach. Dlaczego biznes w Czechach prowadzi się łatwiej?

Kiedy w maju br. polski rząd ogłosił program pn. Polski ład wielu przedsiębiorców zaczęło szukać alternatywy do swych działań. Wówczas często padał pomysł - Czechy i założenie tam firmy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.