Michał Jezierski

Rozliczanie CIT z arkuszem

Aby uniknąć pomyłek przy obliczaniu podatku dochodowego za pomocą arkusza kalkulacyjnego, warto skorzystać z doświadczeń, które zaowocowały stworzeniem przydatnych i skutecznych praktyk.

Jednolity Plik Kontrolny: jeden czy wiele magazynów na potrzeby JPK

Utożsamianie magazynu z budynkiem lub pomieszczeniem jest z założenia błędne. Na potrzeby raportów dla fiskusa należy go rozumieć jako ewidencję aktywów obrotowych, natomiast plik JPK_MAG to jej obraz rozszerzony o pewne informacje.

JPK: księgi rachunkowe w elektronicznej rzeczywistości

Fiskus oczekuje zaraportowania w strukturze JPK_KR zbiorów danych, jak mogłoby się wydawać, łatwych do wyciągnięcia z systemu księgowego. W praktyce jednak wymogi stawiane przed dziennikiem okazały się trudne do spełnienia.

Technologie dla księgowych: czy CIT podda się automatyzacji

Nawet jeżeli w rozliczeniach podatku dochodowego komputery nie mogą jeszcze wykonać za księgowych wszystkich kroków i podjąć kluczowych decyzji, automatyzacja jest trendem, który warto śledzić i na który warto się zdecydować.

CIT: przedsiębiorcy powinni zmniejszać koszty w okresie, ?w którym były one poniesione

Organy podatkowe uznają, że przedsiębiorcy powinni zmniejszać koszty w okresie, w którym były one poniesione. W przypadku rozliczeń lat wcześniejszych będzie się to wiązało z koniecznością złożenia korekty deklaracji CIT-8.

Rozliczenia CIT: skutki korekty cen

Dostawcy, którzy nie chcą ryzykować sporu z fiskusem, powinni uwzględnić korektę w okresie, w którym pierwotnie rozpoznawali przychód. Takie stanowisko zdaje się przeważać w najnowszych interpretacjach podatkowych.