Joanna Stolarek

Przepisy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy a przyjmowanie płatności gotówkowych od klienta

Nowe przepisy nie zabraniają przyjmowania płatności gotówkowych i każda firma, zwłaszcza działająca w sektorze B2C może mieć do czynienia z przypadkiem, gdy klient będący konsumentem zechce zapłacić za towar, np. za samochód gotówką w kwocie powyżej 10 tys. euro.

Dla kogo 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów

W ostatnim czasie dyrektor KIS wydał kilka interpretacji dotyczących stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów. Pisma te są odpowiedzią na wątpliwości związane ze zmienionymi od stycznia br. przepisami ustawy o PIT.

Zakup bazy do działalności marketingowej - jak dobrze zaplanować

Nowe przepisy o ochronie danych osobowych stanowią ogromne wyzwanie dla tysięcy firm nie tylko ze względu na ryzyko horrendalnych kar za ich niewdrożenie, ale przede wszystkim na konieczność zmiany formuły myślenia o danych osobowych, w tym właściwej identyfikacji obszarów, w których one występują. Tylko prawidłowa identyfikacja i zrozumienie wymogów RODO oraz ryzyk w działalności firmy, pozwoli na prawidłowe zaadresowanie konkretnych rozwiązań w zakresie ochrony danych osobowych.

Dane osobowe - RODO: zarząd nie pozbędzie się obowiązków i odpowiedzialności

Skutki naruszenia nowych przepisów o ochronie danych osobowych mogą poważnie dotknąć także osobiście członków zarządów różnych osób prawnych.

Ochrona danych osobowych: nieprzygotowani przedsiębiorcy zapłacą krocie

Trzeba się przygotować na nowe wymagania ochrony danych osobowych.

Ochrona danych: czas przygotować się na rewolucję

Przedsiębiorcy powinni już dziś przyjrzeć się ochronie danych osobowych, przed nimi bowiem duże wyzwania.

Sygnaliści. Dlaczego państwo odwraca głowę

Polski nie przekonują światowe tendencje do uregulowania sytuacji sygnalistów.

Zasada dobrego rządzenia w przedsiębiorstwie jest szczególnie istotna

Firma decydując się na wprowadzenie „Zarządzania Zgodnością", musi być przygotowana na ciągłe ulepszanie i dostosowywanie narzędzi compliancowych do sytuacji w jakiej się znajduje. Nie wystarczy raz ustanowić systemu „Zarządzania Zgodnością", ale należy ciągle pracować nad jego polepszeniem i jak najlepszym dostosowaniem do potrzeb firmy.

Reforma podatków: za mało czasu na konsultacje

Tak duże zmiany w rozliczeniach, w tak krótkim czasie, mogą budzić obawy inwestorów co do stabilności naszego prawa.

Jednoosobowa działalność umiera wraz z przedsiębiorcą

Polskie prawo nie zawiera rozwiązań, które pomagają w kontynuowaniu przez spadkobierców prowadzonej przez jednoosobowego przedsiębiorcę działalności. Jest plan dokonania zmian w tym zakresie. Właściciele firm powinni się z nim zapoznać.