Mikołaj Jabłoński

Kiedy towar dla blogera z VAT-em, a kiedy bez

Jeśli produkt zostanie wydany osobie prowadzącej blog, ale nie na własność, tylko z obowiązkiem zwrotu po przetestowaniu i wykorzystaniu go do zrobienia wpisu w internecie, to wtedy w ogóle nie dochodzi do dostawy towaru.

Kiedy wygrane w konkursach są zwolnione z PIT

Otrzymanie nagrody, prezentu lub innego świadczenia w konkursie wiąże się z powstaniem przychodu, który jest opodatkowany 10-proc. ryczałtem. Pod pewnymi warunkami obdarowany nie musi jednak płacić podatku.

VAT: rozliczenia z agencjami marketingowymi trzeba uregulować w umowie

Gdy do przeniesienia własności nagrody dochodzi miedzy agencją a zlecającym, transakcja musi być opodatkowana i udokumentowana fakturą. Jeśli nie, to zwrot kosztów zakupu prezentu na rzecz agencji ujmuje się np. w nocie obciążeniowej.

Agencja marketingowa nie przejmie funkcji płatnika PIT przy konkursie

Inicjatorem akcji promocyjnej jest podmiot zlecający przeprowadzenie konkursu. Poprzez zawarcie umowy firma marketingowa albo partner handlowy nie wchodzi w jego prawa i obowiązki związane z rozliczeniem podatku od nagród.

Szacowanie strat: czy MF zrezygnuje z badania rynkowej zdolności kredytowej podatników

Przepis uprawniający organ do szacowania dochodu (straty), gdy koszty finansowania dłużnego są wyższe niż te, które mogłyby zaoferować podmioty niepowiązane, jest nieprecyzyjny i od początku budzi wątpliwości. Stąd pomysł nowelizacji.

Limit kosztów podatkowych - najczęstsze problemy

Mimo wyjaśnień Ministerstwa Finansów i wydanych interpretacji, po ponad pół roku od wejścia w życie przepisów ograniczających koszty związane z zakupem usług niematerialnych wiele kwestii wciąż sprawia podatnikom problemy.

CIT: Master file – czym jest i kto musi go mieć

Dokumentacja grupowa to element obowiązkowy wyłącznie dla tych podmiotów, których przychody lub koszty przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartość 20 mln euro.

CIT-8: Nieodpłatne zabezpieczenia zobowiązań przez spółki powiązane trzeba wykazać w przychodach

Realną korzyścią jest zaoszczędzony wydatek, jaki spółka, której zobowiązanie poręczono nieodpłatnie, musiałaby ponieść starając się uzyskać świadczenie od niezależnego podmiotu zajmującego się profesjonalnie taką działalnością.