Cezary Karolczyk

Automatyzacja okiem pracodawcy i pracownika

Według GUS w grudniu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc., licząc rok do roku, z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wzrosło o 6,1 proc. i wyniosło 5274,95 zł. Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu tego roku 6,2 proc. przy wskaźniku 6,9 proc. rok temu. Coraz trudniej o pracownika, rośnie presja płacowa.

Jaki przychód przedsiębiorcy, takie składki ZUS

Od przyszłego roku wysokość podstawy wymiaru składek ZUS dla przedsiębiorców będzie zależna m.in. od wysokości przychodu. Dodatkowo, rząd rozważa też likwidację ryczałtowych składek w odniesieniu do dużych firm oraz uzależnienie wysokości podstawy wymiaru składek od skali prowadzonej działalności.

Regulamin pracy i wynagradzania - nie łatwo się ich pozbyć

Od 2017 r. obowiązek tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania ograniczono co do zasady do firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Nie oznacza to jednak, że te, które posiadają regulaminy, mogą z nich w dowolny sposób zrezygnować. Jak to zrobić, aby nie złamać przepisów? I czy na pewno warto odchodzić od zawartych z załogą ustaleń?

Zniesienie obowiązku tworzenia regulaminów pracy i płac dla mniejszych firm

Zniesienie obowiązku tworzenia regulaminów pracy i płac dla mniejszych firm nie ma skutku prawnego w postaci automatycznej likwidacji czy zerwania obowiązujących dokumentów. Aby unieważnić regulamin, trzeba przeprowadzić taką zmianę w zgodny z prawem sposób.

Indywidualny numer rachunku składkowego w ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. ZUS stworzy dla każdego przedsiębiorcy indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Bez wiedzy o indywidualnym numerze konta płatnik nie będzie mógł opłacić składek.