Katarzyna Snyder

Katarzyna Snyder: Stany wracają do klimatycznej gry

Joe Biden odniósł pierwszy duży sukces krajowy w kwestii zielonej polityki – o porozumieniu klimatyczno-finansowym pisze ekspertka ds. klimatu.

Jak na trzeźwo rozumieć wynik szczytu w Glasgow?

Rezultat COP26 nie jest idealny i nie rozwiązuje wspólnego problemu rosnących emisji gazów cieplarnianych, ale jesteśmy w miejscu, które było poza zasięgiem jeszcze pięć lat temu.

Zielone światło dla modernizacji infrastruktury, wciąż czerwone dla głębokiej redukcji emisji.

W piątek 5 listopada amerykański Kongres przyjął historyczny Pakiet Infrastrukturalny (ang. Bipartisan Infrastructure Package - BIF), który uwolni 550 miliardów dolarów w okresie najbliższych 5 lat na wydatki władz stanowych w zakresie m.in transportu, portów i lotnisk, wody, rurociągów, powszechnego dostępu do internetu, energii i adaptacji do zmian klimatu.

Klimat na atom?

Badacze IPCC przestrzegają, że natychmiastowe, drastyczne redukcje emisji gazów cieplarnianych są konieczne, jeżeli chcemy zatrzymać globalne ocieplenie. Pod lupę idzie sektor energetyczny. Jaką rolę w tej transformacji pełni w USA energia atomowa?

Bogate kraje coraz bardziej czują zmiany klimatu

Niedawno przez USA przetoczyła się fala gorąca, która zabiła setki osób. Czerwiec 2021 był najgorętszym w historii Stanów Zjednoczonych. Letnie miesiące bieżącego roku obfitują w ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie. Tym razem najbardziej uderzyły one w Amerykę Północna i w Europę – w kraje bogate, które, jak się okazało, nie są przygotowane na skuteczne radzenie sobie z dramatycznymi skutkami zmieniającego się klimatu, o których od dawna ostrzegali nas naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) – pisze Katarzyna Snyder.

Rywalizacja klimatyczna

Tej wiosny na horyzoncie widać dwa duże kluby negocjacyjne, których członkowie zakładają rękawice w przeciwległych rogach ringu: klub G7 kontra BASIC, czyli kraje rozwijające się – pisze Katarzyna Snyder.

Amerykański plan na Klimatyczny Szczyt Liderów

Stany Zjednoczone z werwą ponownie zaangażowały się w międzynarodowe negocjacje klimatyczne. Prezydencki wysłannik ds. klimatu John Kerry odwiedził już Europę, Bliski Wschód i Indie przygotowując grunt pod Klimatyczny Szczyt Liderów organizowany przez Amerykanów 22 kwietnia, przy okazji którego Stany ogłoszą swój nowy, jeszcze bardziej ambitny cel redukcji emisji. Biden i Kerry mają nadzieję na podobne deklaracje ze strony największych światowych gospodarek.

Na drodze do globalnego szczytu klimatycznego – Stany Zjednoczone, Chiny i Polska

Czy efektywność globalnej polityki klimatycznej padnie ofiarą szerszego podejścia Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej do największego światowego emitenta – Chin?

USA muszą od nową zbudować swoją klimatyczną wiarygodność

W minionym tygodniu miało miejsce klimatyczne tournee amerykańskiego prezydenckiego wysłannika ds. Polityki klimatycznej Johna Kerry’ego po Europie. Kerry odwiedził Londyn, Brukselę i Paryż – sojuszników, których postrzega jako kluczowych w budowaniu strategii w globalnej polityce klimatycznej. Obecność Kerry’ego w Europie to ważny polityczny sygnał o odnowionym wspólnym froncie amerykańsko-europejskim przed COP26 w Glasgow – pisze Katarzyna Snyder, ekspertka Instytutu Zielonej Gospodarki.