Tomasz Siedlecki

Ranking ofert z aukcji elektronicznej nie przesądza o wyborze oferty

Celem przeprowadzenia aukcji elektronicznej nie jest ustalenie wiążącej punktacji, a doprowadzenie do odpowiedniego obniżenia cen (licytowanego kryterium) przez wykonawców – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Zaniechanie cofnięcia odwołania w terminie narazi wykonawcę na koszty - orzeczenie KIO

Pomiędzy skutecznym złożeniem oświadczenia o wycofaniu odwołania, a terminem posiedzenia, musi upłynąć co najmniej jeden pełny dzień, liczony zgodnie z zasadami kodeksu cywilnego.

Przetargi: problem z kwalifikowanym podpisem elektronicznym wykonawcy zagranicznego

Dla oceny ważności podpisu należy zweryfikować czy wystawca certyfikatu podpisu jest kwalifikowanym dostawcą usług zaufania w danym kraju oraz czy certyfikat podpisu nie został unieważniony poprzez przeglądarkę zaufanych list w UE.

Odwołujący się wykonawca nie zapłaci za błąd zamawiającego

Cofnięcie odwołania w dniu rozprawy w związku ze zmianą specyfikacji istotnych warunków zamówienia przez zamawiającego jest podstawą do zniesienia kosztów zastępstwa procesowego pomiędzy stronami.

Zamówienia publiczne: manipulacja kryteriami oceny ofert to podstawa do ich odrzucenia

Przejawem manipulacji cenowej są wszelkie odstępstwa od prawidłowego kalkulowania cen, bez powiązania z ich realnymi kosztami uzyskania.

Zamówienia publiczne - odstąpienie od umowy z winy wykonawcy

Zamawiający, który podjął decyzję o wykluczeniu wykonawcy z postępowania jest zobowiązany w uzasadnieniu wykazać w sposób szczegółowy, że odstąpienie od umowy nastąpiło z winy wykonawcy, a w szczególności przywołać okoliczności oraz dowody potwierdzające stopień jego zawinienia. Tomasz Siedlecki, Paulina Sawicka

Zamówienia publiczne a podpis elektroniczny

W przypadku podpisów elektronicznych operujących „zwykłym" znacznikiem czasu istnieje ryzyko różnego rodzaju manipulacji datą złożenia podpisów pod dokumentami.

Cel zamówień publicznych: można unieważnić postępowanie, jeśli zawarcie umowy jest nieopłacalne

Zakup, który nie będzie służyć do wykonywania zadań własnych zamawiającego przeczy celowi zamówień publicznych.

Podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych: algorytm SHA-1 jednak ważny - wyrok KIO

Nie można odmówić podpisowi elektronicznemu statusu kwalifikowanego podpisu elektronicznego i jego ważności wyłącznie na podstawie oceny zamawiającego, jeśli taki podpis został złożony w okresie ważności certyfikatu.