Zaspokojenie, w zakresie objętym układem, wierzyciela kluczowego dla przedsiębiorstwa dłużnika, może zostać uznane za działanie na szkodę pozostałych wierzycieli i skutkować odpowiedzialnością karną.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wydaje się właściwym krokiem w kierunku umożliwienia jak najszerszemu gronu przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii możliwości uratowania przedsiębiorstwa w krytycznej sytuacji.
Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., usunęła zasadnicze wady Prawa upadłościowego i naprawczego. W ten sposób zrealizowała powierzone jej zadanie.
Podstawową zaletą dobrze przeprowadzonego pre-packu jest szybsze i pełniejsze zaspokojenie wierzycieli oraz znaczne skrócenie czasu trwania postępowania upadłościowego.
Minęło dwa i pół roku obowiązywania w Polsce nowego prawa restrukturyzacyjnego, którego założeniem było stworzenie gruntu prawnego dla ratowania przedsiębiorców niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością jako alternatywy dla ich upadłości.
Restrukturyzacja spełnia dwie funkcje. W skali mikro pozwala dłużnikowi na naprawę przedsiębiorstwa a wierzycielom na ściągnięcie przysługujących im należności, zaś w skali makro pozytywnie wpływa na gospodarkę, w tym także na poziom zatrudnienia.