Piotr Hanuszewski

Noclegi i przejazdy pracowników oddelegowanych za granicę bez PIT

Zapewnienie zakwaterowania i transportu dla pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju nie skutkuje u nich powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kto ma obowiązek deklarowania w Polsce dochodów z Ukrainy

W związku ze zbliżającym się terminem na złożenie zeznania podatkowego za 2022 rok – 2 maja 2023 roku, przed obowiązkiem rozliczenia się z fiskusem stanie nowa grupa podatników. Chodzi o obywateli Ukrainy, którzy na skutek wojny z Rosją przeprowadzili się do naszego kraju.

Ulga dla klasy średniej – komu przysługuje i jak ją liczyć

Odliczenie stosuje się na podstawie dwóch odrębnych systemów – miesięcznego i rocznego. To powoduje, że rozwiązanie to jest bardzo skomplikowane i może generować wiele problemów zarówno dla podatników, jak i dla pracodawców.

Kiedy prowadzenie firmy nie wyklucza rozliczenia PIT z małżonkiem

Jeżeli jeden z małżonków jest przedsiębiorcą, to wspólne roczne zeznanie PIT będzie mógł złożyć tylko wtedy, gdy swoje dochody z tego tytułu opodatkowuje na zasadach ogólnych.

Czy zagraniczne składki na ubezpieczenie uwzględnia się w zeznaniu rocznym

Tak jak przy kwotach przekazywanych do polskiego ZUS-u, składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone za granicą odlicza się do wysokości opodatkowanego dochodu. Natomiast limit dla składki zdrowotnej to 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.

PIT 2016: rozliczenie PIT do 2 maja 2017

Złożenie zeznania podatkowego po terminie może skutkować nie tylko odpowiedzialnością karną skarbową, ale wiąże się także np. z utratą prawa do rocznego rozliczenia razem z małżonkiem.

PIT 2016: jakie ulgi możemy uwzględnić w deklaracji

Do 2 maja trzeba złożyć roczne zeznanie PIT. Podatnicy mają jeszcze trochę czasu, aby sprawdzić czy mogą skorzystać z odliczeń pozwalających im na obniżenie daniny do zapłaty albo nawet na wnioskowanie o jej zwrot z urzędu.

Pokrywanie przez pracodawcę wydatków na zakwaterowanie nie jest przychodem pracownika

Pokrywanie przez pracodawcę wydatków na zakwaterowanie zatrudnionych osób nie jest ich przychodem z pracy. Jest to świadczenie w interesie firmy, a nie etatowca, nawet jeśli fizycznie to on sam realizuje płatność za hotel.