Luiza Kwaśnicka

Umowa przedwstępna: jej treść i forma ma znaczenie, później trudno cokolwiek zmienić

Perspektywy dla rynku nieruchomości są obiecujące. Drożeć mają i apartamenty, i mieszkania. Zainteresowani takimi inwestycjami muszą jednak uważać, bo diabeł – jak zawsze – tkwi w szczegółach, również prawnych.

Luiza Kwaśnicka: Testament – wyraz woli testatora

Spisania ostatniej woli nie należy odkładać na później, bo może się okazać, że nie jesteśmy w stanie świadomie jej wyrazić. A zawsze można ją odwołać.

Nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości oraz udziałów i akcji w spółkach

Coraz więcej obywateli, przedsiębiorców z zagranicy postanawia zainwestować w zakup nieruchomości położonych na terytorium Polski. Niektórzy planują nabycie nieruchomości na cele wynajmu, inni realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, jeszcze inni na własne cele mieszkaniowe bądź inne inwestycyjne. Płaca minimalna w Polsce rośnie, spada bezrobocie, rośnie tempo rozwoju gospodarki i napływ zagranicznych inwestycji oraz rozwój rodzimych przedsiębiorstw. Wszystko to sprawia, że Polska staje się miejscem przyjaznym do życia i inwestycji.

Umowa pożyczki między spółką a członkiem jej zarządu

Spółkę będzie przy zawarciu umowy pożyczki z jej członkiem zarządu reprezentować bądź rada nadzorcza spółki, bądź pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Gdzie można zorganizować zgromadzenie wspólników

Czy zgromadzenie wspólników spółki z o.o. może odbyć się w innym mieście niż to, w którym spółka ma siedzibę?

Najem - jak się zabezpieczyć w umowie

Planuję objąć w najem lokal użytkowy. Istnieją jednak obawy, że w przyszłości lokal zmieni właściciela na takiego, który nie będzie zainteresowany kontynuowaniem współpracy i wypowie mi umowę najmu, co w konsekwencji narazi mnie na straty. Co zapisać w umowie, jak się zabezpieczyć? – pyta czytelnik.

Kompetencja notariusza przy poświadczaniu dokumentów i spisywaniu protokołów zgromadzeń organów spółek

Przez spisanie protokołu zgromadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej notariusz nadaje protokołowi moc dokumentu urzędowego – piszą prawnicy Luiza Kwaśnicka i Adam Grad.