Teza : W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)
Zdecydowanie tak. W obliczu konieczności zwiększenia wydatków na obronność i rozwój podniesienie dochodów państwa w najmniej ekonomicznie kosztownej formie opodatkowania nieruchomości (począwszy od drugiego mieszkania, od jego wartości) jest nieodzowne.
Teza : Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE
Polska będzie doganiała Zachód co najmniej jeszcze przez dziesięć lat. Konwergencja się więc nie zatrzyma. Wdrażanie sztucznej inteligencji, robotyzacja itd. będą jednak potrzebne, aby zmaksymalizować tempo konwergencji do 2035 r., a potem, co ważniejsze, umożliwić Polsce prześcignięcie Zachodu i stanie się jednym z trzech gospodarczych liderów Europy, z poziomem dochodu co najmniej 20 proc. powyżej unijnej średniej. Absorpcja nowoczesnych technologii będzie do tego kluczem.
Teza : Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu
Każda gospodarka jest w jakimś zakresie przeregulowana. Polska nie należy do krajów o zbyt dużym stopniu przeregulowania, ale jest miejsce na eliminację nieektywnych regulacji, szczególnie tych dotyczących procesu inwestycyjnego.
Teza Po spełnieniu kryteriów konwergencji Polska powinna rozpocząć prace nad przystąpieniem do strefy euro:
Teza : Reforma rynku pracy polegająca na skróceniu tygodnia pracy powinna oznaczać automatycznie wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego