Marcin Piątkowski

Dr hab. Marcin Piątkowski, profesor ALK

Doktor hab. nauk ekonomicznych, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.

Marcin Piątkowski jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem Akademii Leona Koźmińskiego. Jest autorem książki "Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość". Pracuje w Banku Światowym.

Google Scholar

Akademia Leona Koźmińskiego

Ekonomiści życzliwie patrzą na podatek katastralny w Polsce

Teza : W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

Zdecydowanie tak. W obliczu konieczności zwiększenia wydatków na obronność i rozwój podniesienie dochodów państwa w najmniej ekonomicznie kosztownej formie opodatkowania nieruchomości (począwszy od drugiego mieszkania, od jego wartości) jest nieodzowne.

Czy Polsce grozi zatrzymanie procesu doganiania Zachodu? Ekonomiści komentują

Teza : Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Polska będzie doganiała Zachód co najmniej jeszcze przez dziesięć lat. Konwergencja się więc nie zatrzyma. Wdrażanie sztucznej inteligencji, robotyzacja itd. będą jednak potrzebne, aby zmaksymalizować tempo konwergencji do 2035 r., a potem, co ważniejsze, umożliwić Polsce prześcignięcie Zachodu i stanie się jednym z trzech gospodarczych liderów Europy, z poziomem dochodu co najmniej 20 proc. powyżej unijnej średniej. Absorpcja nowoczesnych technologii będzie do tego kluczem. 

Czy polska gospodarka jest przeregulowana? Ekonomiści komentują

Teza : Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu

Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu

Każda gospodarka jest w jakimś zakresie przeregulowana. Polska nie należy do krajów o zbyt dużym stopniu przeregulowania, ale jest miejsce na eliminację nieektywnych regulacji, szczególnie tych dotyczących procesu inwestycyjnego.

Kto i za co odpowiada w NBP? Kontrowersje wokół skupu obligacji

Teza 1: Decyzje o skupie bądź sprzedaży papierów wartościowych przez NBP powinny być podejmowane każdorazowo przez RPP a nie Zarząd NBP, gdyż są to działania z zakresu polityki pieniężnej.

Decyzje o skupie bądź sprzedaży papierów wartościowych przez NBP powinny być podejmowane każdorazowo przez RPP a nie Zarząd NBP, gdyż są to działania z zakresu polityki pieniężnej.

Teza 2: Dobrym sposobem na sfinansowanie ważnych inwestycji rozwojowych, takich jak budowa elektrowni atomowej lub CPK, byłaby emisja przez rząd obligacji celowych i umożliwienie Narodowemu Bankowi Polskiemu skupu tych obligacji na rynku wtórnym.

 Dobrym sposobem na sfinansowanie ważnych inwestycji rozwojowych, takich jak budowa elektrowni atomowej lub CPK, byłaby emisja przez rząd obligacji celowych i umożliwienie Narodowemu Bankowi Polskiemu skupu tych obligacji na rynku wtórnym.