Arkadiusz Stempin

Kiedy „Kopciuszek” wspina się na szczyt

60 lat temu Marilyn Monroe na oczach świata wyśpiewała w Madison Square Garden swój romans z najpotężniejszym człowiekiem świata. Historia dowodzi, że – inaczej niż w przypadku MM i JFK – związek miłosny aktorki czy tancerki z charyzmatycznym przywódcą może być trampoliną do kariery.

Krzyż pański z wielkanocną datą

Obliczanie daty Niedzieli Wielkanocnej za pomocą reguły aleksandryjskiej okazało się kłopotliwie. Nie brakowało więc głosów, by rocznicę Zmartwychwstania zastąpić stałą datą.

Kolos na glinianych nogach

Imperialna ekspansja i mocarstwowe aspiracje Rosji przez wieki szły ręka w rękę z cywilizacyjnym zapóźnieniem. Ten melanż tworzy obraz Rosji jako mocarstwa na glinianych nogach, czego dowodzi przebieg bestialskiej inwazji Putina na Ukrainę.

Casus Bohdana Staszynskiego

Nawet jeśli konflikt o Ukrainę zostanie uśmierzony, relacje Rosji z Zachodem będą przypominać te z lat zimnej wojny, na czele z rywalizacją między tajnymi służbami i grą podwójnych agentów. Wtedy spośród nich tylko nieliczni uszli z życiem. Jak Bohdan Mykołajowycz Staszynski.

Czy „Zbawiciel świata” jest dziełem Leonarda da Vinci?

To szyderstwo losu, że podobizna narodzonego w skrajnym ubóstwie Zbawiciela osiągnęła niebotyczną sumę 450 milionów dolarów. Największą, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki. Od tej pory ponad 500-letnie dzieło przepadło. Dokument filmowy duńskiego reżysera Andreasa Koefoeda, który na Boże Narodzenie wszedł do europejskich kin, próbuje rozwikłać zagadkę obrazu.

Arkadiusz Stempin: Czy nadchodzi IV Rzesza

Możliwe, że przyrównywanie w Polsce dzisiejszych Niemiec do III Rzeszy świadczy o tym, iż obydwa państwa w 2021 roku dzielą nie tyle polityczne, co cywilizacyjne różnice – pisze historyk i politolog.

Caravaggio pod choinkę

Największy hultaj wśród geniuszy pędzla zostawił ludzkości jedne z najbardziej pożądanych obrazów. Z historią kryminalną w pakiecie. Do 10 lutego 2022 r. jego dwa arcydzieła są na wyciągnięcie ręki. Adres: Zamek Królewski w Warszawie.

Niemiecka pamięć o powstaniu warszawskim

Kiedy odchodzi generacja polskich świadków, to deficytowa pamięć w Niemczech o powstaniu warszawskim – po 77 latach od jego wybuchu – urasta do rangi polskiej racji stanu.

Arkadiusz Stempin: Angela Merkel i czterej prezydenci

Na koniec kadencji niemieckiej kanclerz o jej relacjach z przywódcami USA pisze profesor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, politolog oraz historyk.

Czy Napoleon został otruty? Tajemnica Wyspy Świętej Heleny

Nim przed 200 laty, 5 maja 1821 r., Napoleon na wieki zamknął oczy, wykreował swoją legendę. Czy został otruty przez Brytyjczyków?