Arkadiusz Stempin

Arkadiusz Stempin: Romantycy a ideologia krwi

Dzisiejsi nacjonaliści wykorzystują lęki przed utratą tożsamości narodowej i zmieniają kulturę w pole bitwy. Ich bronią jest dziedzictwo romantyzmu – pisze historyk.

Arkadiusz Stempin: Niedokończony i niedoceniony pontyfikat Benedykta XVI

Ludzkość zapamięta ultratradycjonalistycznego papieża Benedykta XVI z rewolucyjnego kroku. Oficjalnie ze względu na stan zdrowia, ale także na skutek utraty kontroli nad watykańską centralą Kościoła katolickiego, złożył on swój urząd. I w wieku 85 lat przeszedł na emeryturę w 2013 roku.

Rok zerowy

Pięć wieków po narodzeniu Chrystusa uczony mnich ustalił datę jego narodzin. I dał początek obowiązującej do dziś erze chrześcijańskiej. Ale i wielu kłopotom. Pierwszy z nich: wbrew długowiekowemu przekonaniu, że Chrystus narodził się w roku zerowym, takowego nigdy nie było.

Jak polityczny gangster uwiódł Niemców

Historycy są zgodni: bez I wojny światowej i klęski Niemiec Adolf Hitler nie pojawiłby się na politycznym firmamencie. Zresztą seryjny kopista pocztówek sam również nie owijał w bawełnę: „11 listopada 1918 r. stałem się politykiem”, mawiał. Tego dnia Niemcy zawarli rozejm na francuskim froncie wojny.

Czego nie wiemy o pontyfikacie Jana Pawła II?

Kiedy przed 44 laty Karol Wojtyła został papieżem, jego przeskok z przaśnego PRL jawił się Polakom jako awans na parnas światowego establishmentu. W kraju nikt pojęcia nie miał, jakie brzemię spoczęło na barkach rodaka, który jako outsider spoza Kurii Rzymskiej wszedł w sam środek gwałtownego sporu w centrali Kościoła.

Taniec w Berlinie i Warszawie

Kwestia reparacji wojennych w młynach polityki i labiryntach prawniczych zatraca swój pierwotny walor moralny, spadając do kategorii politycznego tańca.

Śmierć na olimpiadzie w Monachium

Przed 50 laty na igrzyskach odbywających się w Niemczech zachodnich od kul zamachowców zginęli izraelscy olimpijczycy. Ujawnione niedawno dokumenty odsłaniają złowieszczy przebieg wydarzeń zakończonych katastrofą.

Inne oblicze zimnej wojny: Szachowa rywalizacja USA z ZSRR

50 lat temu, 3 września 1972 r., odbyło się uroczyste wręczenie medali dla arcymistrzów szachowych rozgrywek. W finale mistrzostw świata odbywających się w Reykjaviku 29-letni Amerykanin Bobby Fischer pokonał rosyjskiego czempiona Borisa Spasskiego. Dla ówczesnych władz ZSRR klęska ich mistrza była nie do przyjęcia.

Niemiecka pamięć o powstaniu warszawskim

Kiedy odchodzi generacja polskich świadków, to deficytowa pamięć o powstaniu warszawskim w Niemczech – po 78 latach od jego wybuchu – urasta do rangi polskiej racji stanu.

Arkadiusz Stempin: Iluzja odjaniepawlenia

Trudno przypuszczać, by z kapitałem tak autorytarnej postaci jak papież Polak Kościół w Polsce mógł zatrzymać przy sobie młodych – pisze historyk.