fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Wielbiciele Tolkiena zbierają pieniądze. Chcą wykupić jego dom w Oksfordzie

Jpbowen/ wikipedia/ CC BY-SA 3.0
4575000 funtów - tyle pieniędzy muszą zebrać wielbiciele pisarza J.R.R. Tolkiena, by wykupić dom, w którym powstał "Hobbit" i część trylogii "Władca Pierścieni". Tak naprawdę będą potrzebowali jednak około 6 mln funtów, by urządzić w nim muzeum i dom twórczy poświęcone pisarzowi.

Dom przy Northmoor Road, na przedmieściach Oksfordu, należał do pisarza i jego rodziny w latach 1930 - 1947.

Budynek został wybudowany w 1924 roku i ma powierzchnię około 310 metrów kwadratowych. Piętrowy dom ma na parterze duży hol wejściowy, trzy salony, łazienkę oraz oddzielną toaletę, kuchnię z jadalnią oraz pralnię. Natomiast na piętrze jest sześć sypialni i trzy łazienki.

materiały prasowe

Przy domu jest też garaż a dom jest otoczony niewielkim ogrodem. W tym domu Tolkien napisał "Hobbita" i część trylogii "Władca Pierścieni". W jednym z salonów na parterze pisarz urządził sobie pracownię.

Dom znajduje się w północnej części miasteczka Oksford, niespełna 100 km od Londynu. Budynek jest zabytkiem, czyli nie wolno wprowadzać w nim widocznych na zewnątrz zmian bez konsultacji z konserwatorem zabytków.

Grupa wielbicieli twórczości J.R.R. Tolkiena chce by w jego dawnym domu rodzinnym powstało centrum literackie poświęcone pisarzowi. Brytyjska pisarka Julia Golding, jedna z osób, które chcą wykupić dom, podkreśla, że są już takie ośrodki poświęcone m.in. Jane Austen, Charlesowi Dickensowi i Thomasowi Hardy. Tolkien oraz jego dzieła też zasługują na takie miejsce. Inicjatywie o nazwie Project Northmoor wsparcia udzieliło już sporo znanych osób, m.in. piosenkarka Annie Lennox, szekspirowski aktor Sir Derek Jacobi, a także aktorzy Ian McKellen, John Rhys-Davies i Martin Freeman, którzy wystąpili w filmowych adaptacjach dzieł brytyjskiego pisarza.

Project Northmoor potrzebuje około 6 mln funtów na wykup domu i urządzenie w nim centrum literackiego. Każdy darczyńca, który przekaże co najmniej 20 funtów otrzyma specjalny certyfikat oraz przywileje z nim związane. Julia Golding powiedziała dziennikowi The New York Times, że gdyby każdy wielbiciel Tolkiena podarował projektowi 1,5 funta, to wystarczyłoby pieniędzy na wszystko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA