fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

„Fanatyk” między komedią a dramatem

„Fanatyk", reż. Michał Tylka
Rzeczpospolita
Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa – tak zaczyna się najsłynniejsza polska copypasta, czyli krótkie opowiadanie rozpowszechniane metodą kopiuj – wklej (copy – paste) na forach i stronach internetowych. Historia chłopaka, który opisuje chorobliwą fascynację swojego ojca łowieniem ryb, jest znana każdemu, komu zdarzyło się zabłądzić w internecie. Jej popularność postanowił wykorzystać debiutujący reżyser Michał Tylka.

Premiera „Fanatyka", pierwszej polskiej ekranizacji copypasty, miała miejsce 24 grudnia (data nieprzypadkowa – Wigilia Bożego Narodzenia jest jedną z osi fabuły opowiadania) w serwisie Showmax.com; po Nowym Roku film będzie wyświetlany w wybranych kinach studyjnych. W rolę tytułowego fanatyka niezwykle przekonująco wcielił się Piotr Cyrwus, w filmie wystąpili również Marian Dziędziel i Anna Radwan. Świetny debiut zaliczył też odtwórca roli Kuby, syna fanatycznego wędkarza, Mikołaj Kubacki. Film nakręcono dzięki zbiórce funduszy na portalu polakpotrafi.pl, niemal tysiąc osób wpłaciło w sumie 60 tys. złotych.

„Fanatyk" wyraźnie różni się od swojego internetowego pierwowzoru. Twórcy podjęli ryzykowną decyzję i potężną dawkę absurdalnego humoru obudowali historią choroby psychicznej, w jaką w wyniku kompulsywnej pasji swego ojca popada narrator opowieści. Balans między komedią a dramatem został jednak przez nich świetnie odmierzony. Dzięki temu udało się ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA