fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Roskosmos w kryzysie. Rosja przegrywa wyścig kosmiczny

Rzeczpospolita
Moskwa wysyła w kosmos coraz mniej rakiet, a jej przemysł cierpi na brak innowacyjnych technologii. Misja amerykańskiego statku „Dragon" to ostatni dzwonek alarmowy, jeśli Kreml nie chce odpaść z kosmicznego wyścigu.

W wypełnionej po brzegi auli Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Dmitrij Rogozin wygłosił pod koniec maja zeszłego roku wykład pt. „Transformacja Roskosmosu". Wybór miejsca nie był przypadkowy. Rosyjska Agencja Kosmiczna stara się w ten sposób zachęcać młodych ludzi do wstępowania w jej szeregi. Po krótkim przedstawieniu dyrektor Roskosmosu zaczął opowiadać, czym zajmuje się podległa mu instytucja. Następnie, korzystając z całej serii slajdów, zaprezentował plany podboju Księżyca.

Podstawą nowego programu kosmicznego ma być stworzenie ciężkiej rakiety zdolnej wynieść na orbitę nawet 30 ton ładunku. Do 2022 roku ukończona ma zostać budowa załogowego statku kosmicznego „Federacja". Rok później powinien on wykonać swój pierwszy lot i dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, w 2030 roku Rosjanie postawią nogę na Srebrnym Globie i zbudują tam bazę.

Rogozin kilkakrotnie przerywał swoje wystąpi...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA