fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Protesty w Gruzji to sukces Rosji

AFP, VANO SHLAMOV
Przez Gruzję przetoczyła się fala największych od lat protestów. Czy wywołała je rosyjska prowokacja, czy nieudolność władz w Tbilisi, wciąż jest niewiadomą. Pewne jest jednak, że destabilizacja w regionie jest na rękę Rosji.

Każdy większy protest ma swoją symbolikę: flagi, pieśni oraz inne atrybuty, takie jak kwiaty czy świece. Podczas trwających przez ostatni miesiąc w Gruzji demonstracji takim symbolem stała się przepaska na oko. Nosząc ją, protestujący chcą okazać solidarność dwójce młodych Gruzinów, 18-letniej Mako Gomuri i 23-letniemu Demetre Nakopii, którzy pierwszego dnia manifestacji zostali postrzeleni w twarz gumowymi kulami. O ile w przypadku chłopaka udało się uratować oko, o tyle 18-letnia Mako straciła je bezpowrotnie.

Lawinę wydarzeń wywołało z pozoru nieznaczące wydarzenie: sesja Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, która odbyła się w Tbilisi. Rosyjski deputowany Siergiej Gawriłow jako prowadzący obrady został posadzony w fotelu zajmowanym na co dzień przez marszałka parlamentu. Gruzińska opozycja uznała to za skandal. Moskwa jest postrzegana w Gruzji (i nie tylko) jako okupant Abchazji i Osetii Południowej oraz gwarant funkcjonowania tam samozwańczych...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA