fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Thomas Urban: Putinowi nie udała się modernizacja Rosji

archiwum prywatne
Widoczna jest tendencja do redukowania i stopniowego wymazywania zbrodni Stalina. Obserwuję relatywizowanie historii. W Rosji jest teraz przedstawiany jako pogromca faszystów, wyzwoliciel narodów europejskich i w moim przekonaniu większość Rosjan w to wierzy - mówi Thomas Urban, niemiecki pisarz i publicysta.

Plus Minus: Jest pan autorem książki o Katyniu. Czy do zbrodni katyńskiej musiało dojść?

Związane to było z ideą Stalina – wprowadzeniem dyktatury proletariatu w innych krajach. Polska miała być pierwszym z tych, w których chciał zainstalować system nazywany przez niego socjalizmem. Na drodze do realizacji tych planów stała patriotyczna polska elita.

Ale nie był to odwet, zemsta?

Stalin miał osobisty uraz do Polaków, bo był oskarżany przez innych bolszewickich przywódców, że swoją nieudolnością przyczynił się do klęski armii Tuchaczewskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. O tej nienawiści świadczyła tzw. akcja polska, czyli deportacja obywateli Rzeczypospolitej w inne rejony kraju, czy likwidacja Polskiej Partii Komunistycznej. Stalin był przekonany, iż ma prawo decydować o życiu i śmierci prawdziwych lub wyimaginowanych przeciwników jego koncepcji.

Gdy Sowieci dokonywali zbrodni m.in. w Katyniu, Niemcy prowadzili na terenach okupowanej P...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA