fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Branża chce pomóc przy ustawie o REIT-ach

materiały prasowe
Stowarzyszenie REIT Polska i PINK chcą edukować decydentów, by powstały długo oczekiwane przepisy.

Stowarzyszenie REIT Polska i Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych będą współpracować, by doprowadzić do przyjęcia przez decydentów oczekiwanych przez branżę przepisów o REIT–ach. O tym, że w resorcie rozwoju bez rozgłosu wznowiono prace nad projektem ustawy o firmach inwestowania w najem nieruchomości (FINN) pisaliśmy przed miesiącem.

Partnerzy mają podjąć działania edukujące przedstawicieli organów administracji publicznej oraz innych interesariuszy i mówić o korzyściach płynących z wprowadzenia ustawy. Deklarują wsparcie merytoryczne procesu legislacyjnego.

– Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje środowiskowe i oczywiście chcemy wziąć w nich udział – mówi Małgorzata Kosińska, prezes REIT Polska. – Wprowadzenie funduszy FINN może przyczynić się do istotnego zwiększenia udziału kapitału polskiego w rynku nieruchomości. Taki rodzaj zagospodarowania oszczędności osób fizycznych służy zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu kraju, buduje akcjonariat obywatelski, uzupełnia lub wspiera podstawowy system emerytalny, a także – zwiększając udział inwestycji finansowanych oszczędnościami, zapewnia zdrowy wzrost gospodarki, mierzony wskaźnikiem PKB. REIT–y są zwykle publiczne, notowanie na giełdzie zapewnia restrykcyjną kontrolę właściwej instytucji rządowej oraz płynność inwestycji, co jest niezwykle istotne dla inwestorów indywidualnych i ochrony ich interesów – dodaje.

– Według różnych szacunków w ciągu ostatnich 22 lat w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano około 64 mld euro. Niestety, udział rodzimego kapitału był w tym mniejszy niż 5 proc. Polscy inwestorzy, zarówno indywidualni jak i instytucjonalni, mieli dotąd bardzo ograniczone możliwości inwestowania i realizowania zysków. Dziś możemy inwestować w technologię, energetykę, przemysł, handel, zarówno poprzez giełdę, obligacje korporacyjne czy fundusze o różnych strategiach. Nieruchomości nie są jednak dostępne dla Polaków i do końca nie wiadomo dlaczego – mówi Agnieszka Jachowicz, członek zarządu PINK.

REIT-y to spółki, które inwestują w nieruchomości przynoszące dochód z najmu, a ten jest wypłacany akcjonariuszom w formie dywidendy. Status REIT-u oznacza opodatkowanie pieniędzy tylko raz (zwolnienie z CIT-u lub podatku od dywidendy). Pomysł utworzenia polskich REIT-ów pojawił się w 2016 r. Pierwotnie miały one lokować – jak to jest przyjęte na świecie – w nieruchomości komercyjne, ale po krytycznej opinii NBP postanowiono, że FINN-y inwestować będą mogły tylko w mieszkania. Pilotowany przez resort finansów projekt nie wyszedł jednak z Sejmu poprzedniej kadencji (jesień 2018 r.). Miesiąc temu napisaliśmy, że w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii został opracowany wstępny projekt ustawy, prace legislacyjne ruszyły w II połowie 2020 r., a we wrześniu projekt został przekazany do wstępnych konsultacji do instytucji, których działalność dotyczy rynków finansowego i kapitałowego, m.in. resortu finansów, KNF i NBP. Zgłoszono uwagi, trwają teraz dodatkowe analizy i uzgodnienia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA