fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Echo Investment operacyjnie lepiej, netto nie

materiały prasowe
Wyższe zyski z mieszkaniówki i wyceny biurowców, ale i straty kursowe oraz odpisy na Galerię Młociny.

W I połowie 2020 r. deweloper mieszkaniowo-komercyjny wypracował ponad 51 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, o 25 proc. mniej rok do roku. Jak często w przypadku deweloperów komercyjnych, wpływ na wyniki ma wycena nieruchomości w budowie.

Kumulacja przekazań w II półroczu

Echo przekazało w I półroczu 412 mieszkań (w tym 222 w II kwartale), ponad pięć razy tyle, co rok wcześniej i w takim samym tempie wzrosły przychody ze sprzedaży mieszkań – do 213 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 270 proc., do ponad 37 mln zł. Marża wyniosła jednak tylko 17,5 proc. W całym 2020 r. firma spodziewa się przekazać 1,6 tys. mieszkań wobec 1,26 tys. rok wcześniej.

Na przychody i wynik brutto ze sprzedaży miały też wpływ inne linie biznesowe: wynajem biur, centrów handlowych, a szczególnie platforma mieszkań na wynajem Resi4Rent, której Echo jest współudziałowcem i nadwornym budowniczym. Nie jest to jednak fundament działalności: strategia Echo zakłada działalność czysto deweloperską – nieruchomości komercyjne są docelowo sprzedawane. Już po I kwartale, kiedy przychody i zysk brutto ze sprzedaży z Resi4Rent pokazały się w sprawozdaniu, menedżerowie mówili, by nie przywiązywać do nich wagi, bo istotniejszy jest cel długoterminowy: zarobienie na sprzedaży udziałów. W sumie grupa zanotowała 404 mln zł przychodów i 59 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, odpowiednio o 209 i 57 proc. więcej rok do roku.

Grupa zaksięgowała 160 mln zł zysku z aktualizacji wartości portfela nieruchomości z tytułu zaawansowania budowy, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł o 41 proc., do 148 mln zł. Niekorzystne różnice kursowe i m.in. odpis na utratę wartości udziałów w joint-venture Galeria Młociny (w związku z COVID-em) spowodowały, że zysk netto był niższy rok do roku.

Najemcy i inwestorzy chętni na biurowce

Echo w tym roku oddało do użytkowania cztery biurowce, w trakcie budowy są projekty liczące 140 tys. mkw. najmu. Łódzka Fuzja będzie siedzibą Fujitsu, Moje Miejsce II w Warszawie i Face2Face II w Katowicach, z terminem oddania w IV kwartale, są wynajęte w odpowiednio 70 i 90 proc.

– Mimo wyzwań rynkowych, obserwujemy duże zainteresowanie nowych najemców biurowych, którzy zamierzają rozwijać się w Polsce i potrzebują bezpiecznej oraz wysokiej jakości powierzchni w najlepszych lokalizacjach – przekonuje cytowany w komunikacie Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych. - Prowadzimy z głównymi inwestorami na rynku zaawansowane negocjacje dotyczące sprzedaży gotowych budynków. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nasze projekty w budowie – dodaje.

„Sytuacja finansowa grupy jest stabilna i jesteśmy gotowi do utrzymywania silnej pozycji na polskim rynku oraz rozwijania działalności. Dzięki dużemu zaufaniu instytucji finansowych, mogliśmy wyemitować nowe obligacje oraz pozyskać finansowanie dla naszych biurowców, które pozwalają firmie się rozwijać" – napisał w liście do inwestorów prezes Nicklas Lindberg.

Więcej o perspektywach menedżerowie Echo powiedzą na środowej konferencji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA