Tag:

Zakładanie Działalności

Źle się dzieje wśród małych firm. 550 dziennie przestaje działać

W 2024 r. przybyło jedynie 11,3 tys. jednoosobowych firm. Powstaje ich nadal sporo, ale tylko niewiele mniej jest likwidowanych. Coraz więcej działalności jest też zawieszanych, w 2023 r. aż 550 dziennie.

Jak przygotować umowę franczyzową i co powinna zawierać?

Umowa franczyzy pełni kluczową rolę w relacjach między franczyzobiorcą a franczyzodawcą i stanowi fundament działalności przyszłego przedsiębiorstwa. Jak ją przygotować i co powinna zawierać?

Załóż grupę, podatek będzie za trzy lata

Spółki na stracie albo z niską rentownością mają nową daninę – podatek minimalny. Można go odsunąć rejestrując podatkową grupę kapitałową.

Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Uzyskanie pozytywnych opinii organów w zakresie budynku, gdzie mają być świadczone usługi opiekuńcze, nie legalizuje prowadzenia w nim działalności.

Jak zapobiegać konfliktom w fundacji rodzinnej?

Fundacja rodzinna, tak jak każda inna organizacja, narażona jest na spory wewnętrzne między interesariuszami. To, czy sytuacja konfliktowa przerodzi się w trwały impas, w dużej mierze zależy od prawidłowego zredagowania jej statutu.

Rejestracja fundacji rodzinnych – problemy w praktyce

Jesteśmy przyzwyczajeni do weryfikacji danych podmiotów gospodarczych w szybki i łatwy sposób, co zapewnia aktualizowany na bieżąco system teleinformatyczny. W przypadku rejestracji fundacji rodzinnych nie ma takiej możliwości. Nie działa tu także zasada jednego okienka.

Kiedy środki na aktywizację bezrobotnych są zwolnione z PIT

Polski Ład zwolnił z podatku jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy absolwentom centrum integracji społecznej oraz klubów integracji społecznej.

Działalność gospodarcza w Polsce – podstawowe zasady

Przedsiębiorcy zagraniczni często nie wiedzą, że muszą zarejestrować działalność gospodarczą prowadzoną w Polsce. Za niedopełnienie tych formalności grożą kary.

Opodatkowanie działalności przedsiębiorców zagranicznych

Za dochody osiągane przez przedsiębiorców zagranicznych na terytorium Polski uważa się dochody z wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej w Polsce, a także przez położony na jej terytorium zagraniczny zakład.

Spółka z o.o. spółka komandytowa? To już się nie opłaca

Jeżeli działalność prowadzona przez spółkę z o.o. spółkę komandytową nie jest ryzykowna, można zreorganizować ją do zwykłej spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie osoba fizyczna. To najszybsza i najprostsza forma reorganizacji, choć sposobów na zmianę wspólnika będącego komplementariuszem jest wiele.