Tag:

Ustrój i Kompetencje Samorządu

Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej

Niekiedy budowa domu wiąże się ze zmianą przeznaczenia gruntu. W tym celu należy uzyskać pozytywną decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej i leśnej.

Opinia o sprzedaży alkoholu musi mieć podstawę prawną

Stwierdzenie przez sąd administracyjny nieważności uchwał nie oznacza, że odpadła norma kompetencyjna do działania organu.

Kto ma prawo do uzyskania dotacji

Dotacja na zadania związane z zabytkiem może być udzielona przez organ stanowiący gminy wyłącznie na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Komentujący wybory samorządowe skupiają się na tym, która partia czy obóz traci, a który zyskał. Najwięcej zyskuje Polska i nie tylko lokalna.

Ze zwolnieniem radnego lepiej poczekać na zgodę rady

Rada gminy nie może podważać stanowiska pracodawcy, że powód zwolnienia radnego nie jest związany z jego mandatem i na to zwolnienie musi wyrazić zgodę. Warto jednak zaczekać na nią przed wręczeniem wypowiedzenia.

Rodzicom należy się zwrot nie tylko za dowóz dzieci

Przepisy kompetencyjne nie powinny być interpretowane zarówno w sposób rozszerzający, jak i zawężający. WSA wydał wyrok ws. zwrotu kosztów za dowóz dzieci.

Karaś-Gasparska: Niełatwo rozstać się z radnym

Pracodawca, którego pracownik został wybrany na radnego w wyborach samorządowych, musi pamiętać, że będzie to teraz osoba pozostająca pod szczególną ochroną.

Piotr Iwicki: Nic o nas bez nas. Po co iść na wybory samorządowe 7 kwietnia?

Obywatel ma realny wpływ na to, co dzieje się w jego wspólnocie między wyborami. Prawo daje mieszkańcom szereg uprawnień do udziału w rządzeniu gminą, miastem czy powiatem.

Nie można nakazać prowadzenia każdego psa w kagańcu

Obowiązek wyprowadzania wszystkich psów na smyczy i w kagańcu, jest zbyt rygorystyczny.

Dotacja podmiotowa dla zakładu

Zakład budżetowy (gospodarka komunalna) miasta ma długi, które narastają, a brak środków pogłębia trudną sytuację Chodzi np. o opłaty za energię elektryczną, czy dla kontrahentów za materiały biurowe. Czy gmina może udzielić dotacji podmiotowej dla zakładu? Dotacja podmiotowa zawsze pozwala pokryć wydatki bieżące jednostki np. w przypadku instytucji kultury – pyta radna.