Tag:

Orzecznictwo Sądów i Trybunałów

Od zakupów związanych z jubileuszem spółki przysługuje prawo do odliczenia VAT

Wydatki poniesione przez spółkę na organizację jubileuszu jej powstania dają prawo do odliczenia VAT od zakupionych w tym celu towarów i usług, ze względu na np. koncepcje społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Noclegi dla oddelegowanych pracowników bez PIT

Korzystanie przez pracowników delegowanych z kwater przekazanych do użytkowania przez pracodawcę, w trakcie świadczenia pracy delegowanej, nie stanowi przychodu podatkowego PIT.

Formę rozliczeń można wybrać wpłacając podatek

Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć zawiadomienie w sprawie zmiany zasad opodatkowania, uratować go może odpowiednio opisany przelew do urzędu skarbowego – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Nawet 99 proc. udziałów nie czyni jedynym wspólnikiem

To, że udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest mniejszościowy, nie oznacza automatycznie, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa. To, że udziałowiec sp. z o.o. jest mniejszościowy, nie oznacza, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa.

Dieta powinna być powiązana z aktywnością

Ustalając przysługującą radnemu dietę, rada gminy powinna mieć na uwadze zakres wszystkich stawianych przed radnym zadań.

Informacje o preferencjach reklamowych mogą być danymi osobowymi

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że zgody na informacje konieczne do wyświetlania spersonalizowanych reklam pozwalają na identyfikację użytkownika, a zatem podlegają RODO.

Łączenie pracy na pełny etat ogranicza tylko możliwość jej faktycznego wykonywania

Pozorna umowa o pracę, na podstawie której jej strony nie miały zamiaru i od początku nie realizowały konstrukcyjnych obowiązków dotyczących pracy podporządkowanej (art. 22 § 1 k.p.), nie stanowi uprawnionego tytułu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym pracowników (art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy systemowej; u.s.u.s.). (…) umowa o pracę zawarta dla pozoru nie może stanowić tytułu do objęcia pracowniczym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba określona jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy, czyli gdy strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść stosunku pracy.

Odszkodowanie za nierówne traktowanie jak za dyskryminację

Przepis art. 183d k.p. ma zastosowanie do odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania (art. 112 k.p.). Przepis literalnie nie nawiązuje do osób „dyskryminowanych w zatrudnieniu”, wskazuje jednak na osoby, wobec których doszło do „naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu”. Formuła ta koresponduje z art. 112 k.p. Z drugiej jednak strony nie można pominąć, że art. 183d k.p. został osadzony w rozdziale IIa, zatytułowanym „Równe traktowanie w zatrudnieniu”. Analiza art. 183a § 2 k.p. nie pozostawia wątpliwości, że „równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób bezpośrednio lub pośrednio z przyczyn określonych w § 1”. Podobny przekaz płynie z art. 183d § 1 k.p. Stanowi on, że „za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1”. Oznacza to, że przepisy te z jednej strony postrzegają „równe traktowanie” jako zjawisko „przyczynowe” – co utożsamia je z dyskryminacją, z drugiej zaś wykluczają istnienie „bezprzyczynowego” nierównego traktowania.

Wywalczył zadośćuczynienie za dyżury w pracy. Sąd odmówił jego wypłaty

Mimo że pierwotnie pracownik wywalczył zadośćuczynienie za uciążliwy dla niego system dyżurowy w firmie, sąd odmówił jego wypłacenia.

Kiedy można odstąpić od przetargu

Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią, która może być uregulowana aktem prawa miejscowego i jeśli do tego dochodzi, jest to niedopuszczalna modyfikacja przepisów ustawy.