Tag:

Energetyka zawodowa

Powiązane

Energetyka

Kto może otrzymać bon energetyczny? Rząd podaje szczegóły

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska. Wiemy kto może otrzymać bon energetyczny.

Rządowe zamieszenie z datą ukończenia elektrowni jądrowej. Padają sprzeczne daty

Rząd nieoczekiwanie podaje nowe daty zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej nie kończąc jeszcze formalnie przeglądów inwestycji. Minister przemysłu Marzena Czarnecka mówi o uruchomieniu pierwszej elektrowni do 2040 r., a prezes rządowej spółki, Polskie Elektrownie Jądrowe Leszek Juchniewicz zaś o 2035 r. Formalnie w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej nadal widnieje 2033 r.

Mrożenie cen energii jako wieczna prowizorka. „To jak Most Syrenki w Warszawie”

- Obawiam się, że mrożenie cen energii może w Polsce może się nie skończyć. Prowizorkami, którą były mechanizmy osłonowe obawiam się, że zostaną – powiedział podczas panelu o rynku energii po kryzysie na EKG w Katowniach Dariusz Bliźniak wiceprezes prywatnej firmy Respect Energy. Prezes Towarowej Giełdy Energii przyznał, że takie ryzyko się klaruje.

Jest pisemnie uzasadnienie wyroku ws. Turowa. Sąd wytknął braki formalne

W pisemnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie mimo, że sąd uchylił decyzję środowiskową dla kopalni węgla brunatnego w Turowie, to uznał zarzuty ekologów za bezzasadne. Mimo to podjął negatywną decyzję dla Polskiej Grupy Energetycznej przez braki proceduralne w decyzji środowiskowej. Brakowało szczegółów umowy polsko – czeskiej.

Rząd ma zając się ustawą o mrożeniu cen energii po majówce

Ustawa o bonie energetycznym ma stanąć na rządzie 7 maja. Bez nowego mrożenia cen energii prąd może zdrożeć od 1 lipca o 62 proc. Dzięki nowej ustawie podwyżki będą mniejsze, bo wyniosą ok. 29 proc. Podobnie ma być z cenami gazu i ciepła.

Rząd podkręci normy jakości węgla spalanego w domach. Będzie okres przejściowy

Od połowy lipca 2029 r. dopuszczone do obrotu dla gospodarstw domowych mają być tylko niektóre typu węgla. Kupić będzie można paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Bon energetyczny sparaliżuje pomoc społeczną? Resort rodziny alarmuje

Systemy informatyczne dedykowane do obsługi świadczeń rodzinnych nie są przygotowane na miliony zapytań związanych z wypłatą bonu energetycznego – alarmuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla

Ponad 7 proc. wzrosty walorów tuż po otwarciu giełdy odnotowała Grupa Tauron. Pozostałe spółki również odnotowały duże wzrosty. Reakcja inwestorów jest głównie efektem doniesień „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” o rozpoczętym procesie rozmów o wydzieleniu elektrowni węglowych ze spółek energetycznych.

Resort klimatu koryguje własny projekt ustawy o cenach energii. Koszty rosną

Łączny koszt wdrożenia ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w którym założono m.in. przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych na II poł. br, wyniesie 8,1 mld zł, a nie — jak szacowano początkowo — 6,3 mld zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza korekty do swojego projektu.

Prezes UOKiK uderza w ustawę o mrożeniu cen energii

Kontynuowanie mrożenia cen maksymalnych energii elektrycznej dla przedsiębiorców, w kształcie jakie przedstawiło to Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie ustawy, będzie niezgodne z prawem UE – alarmuje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny i nie jest osamotniony w tym poglądzie.