Nieznośny Musk, bezwzględny Gates, ekstrawagancki Branson. Nauczmy się ich cenić, bo mogą nas ocalić

Nauczmy się cenić kochających ryzyko indywidualistów, choćby wydawali nam się nieznośni – bo to oni budują innowacyjne przedsiębiorstwa i pchają świat do przodu. A może nawet go ocalą.

Publikacja: 16.02.2024 10:00

W Elonie Musku opinia publiczna chciałaby widzieć klasycznego prezesa wielkiej korporacji, ale on je

W Elonie Musku opinia publiczna chciałaby widzieć klasycznego prezesa wielkiej korporacji, ale on jest kimś zupełnie innym. Na zdjęciu szef Tesli i X podczas imprezy halloweenowej w Nowym Jorku, 31 października 2022 r.

Foto: GETTY IMAGES

Jeśli jako społeczeństwo nie nauczymy się większej akceptacji dla niezależnie myślących oryginałów, na zawsze pozostaniemy na technologicznych i gospodarczych peryferiach rozwiniętego świata. Tak zwani normalni ludzie nie budują innowacyjnych, rewolucyjnych przedsiębiorstw.

Specjalizujący się w psychologii organizacyjnej prof. Adam Grant w swoim bestsellerze zatytułowanym „Buntownicy” wskazuje, że umiejętność kwestionowania status quo i znajdywania nowatorskich rozwiązań można w sobie kształtować i rozwijać. Nasza zdolność radzenia sobie z najważniejszymi problemami współczesnego świata – kryzysem klimatycznym, zmianami demograficznymi, niestabilną sytuacją geopolityczną – w znacznej mierze zależeć będzie od zdolności tworzenia i utrzymywania kultury akceptującej i wspierającej ludzi potrafiących myśleć niesztampowo, mimo że tego typu osobowości potrafią wydawać się dla większości dziwne, niezrozumiałe czy wręcz nieakceptowalne.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów