[b]Andrzej Brochocki,wspólnik zarządzający w Kancelarii Brochocki Nieruchomości:[/b]

– Nie tylko inwestycje mieszkaniowe cierpią w dobie kryzysu. Zauważalny jest także spadek liczby inwestycji biurowych i odkładanie decyzji podjęcia się nowych projektów na lepsze czasy.

Wiele projektów inwestycyjnych w sektorze rynku nieruchomości biurowych zostało zamrożonych i czeka na moment, kiedy stopa zwrotu będzie opłacalna i pewna. Niemniej polski rynek nieruchomości broni się i wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów. Na jego korzyść działa także zawieranie długoterminowych umów najmu w sektorze rynku nieruchomości komercyjnych.

Jeżeli dojdzie do wstrzymywania realizacji nowych inwestycji biurowych, to skutki będą widoczne dopiero za dwa lub trzy lata. Niestety, odbije się to na najemcach poprzez wzrost czynszów. Wiele firm, aby obniżyć koszty, zdecyduje się na przeniesienie siedziby na obrzeża Warszawy lub poza stolicę.

Dziś nie widzimy jednak w stolicy spadku zainteresowania firm najmami powierzchni, zarówno w ścisłym centrum, jak i poza nim, a w szczególności w południowej części miasta. Niewątpliwie lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór powierzchni biurowej przez najemcę.