Andrzej Nitka

Ostatni Romeo trafił do podziemnego schronu atomowego

Holowniki Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej przeholowały z Zatoki Południowej w Sewastopolu do podziemnego kompleksu muzealnego w Bałakławie wycofany ze służby doświadczalny okręt podwodny SS-49 projektu 633RW.

Atomowy lodołamacz Sibir rozpoczął próby morskie

Stocznię Bałtycką w Sankt Petersburgu po raz pierwszy opuścił lodołamacz o napędzie jądrowym Sibir proj. 22220. Skierował się on na wody Zatoki Fińskiej, gdzie przez trzy najbliższe tygodnie będzie realizował pierwszy etap stoczniowych prób morskich.

Kolejna „Warszawianka” dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego

Wstoczni Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu podniesiono banderę na okręcie podwodnym B-602 Magadan. Trzeciej z sześciu jednostek projektu 636.3 Warszawianka, które powstają w tej stoczni z przeznaczeniem dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego.

Największy włoski okręt rozpoczął próby morskie

Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej poinformowało, że 12 sierpnia br. ze stoczni koncernu Fincantieri w Muggiano koło La Spezii w pierwsze próby morskie wyszedł włoski wielozadaniowy okręt desantowy-dok Trieste (L 9080).

Dwa nowe okręty w składzie rosyjskiej floty

20 sierpnia w cywilnej części portu w Bałtyjsku podniesiono banderę na trałowcu morskim Gieorgij Kurbatow. To piąty już okręt projektu 12700 Aleksandrit, który zasili Marynarkę Wojenną Federacji Rosyjskiej.

Ćwiczenia BALTOPS 50 – okręty wyszły na Bałtyk

Z portu w Gdyni wyszły zagraniczne okręty uczestniczące w jubileuszowych, 50. już ćwiczeniach morskich BALTOPS.

Najnowszy rosyjski strategiczny atomowy okręt podwodny rozpoczął próby morskie

Najnowszy rosyjski strategiczny okręt podwodny o napędzie nuklearnym, K-552 Kniaz’ Oleg proj. 955A Boriej-A, po raz pierwszy opuścił port w Siewierodwińsku. Jednostka wyruszyła na stoczniowe próby morskie.

Serwis najnowszych rosyjskich okrętów podwodnych

Stocznia AO „PO Siewmasz” z Siewierodwińska podpisała umowy na serwisowanie strategicznych okrętów podwodnych projektów 955 Boriej i 955A Boriej-A. Mowa o jednostkach wchodzących w skład flot Północnej i Oceanu Spokojnego.

Atomowy okręt podwodny Kazań wszedł do służby w rosyjskiej flocie

W stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku podniesiono banderę na wielozadaniowym okręcie podwodnym z napędem jądrowym K-561 Kazań.

Zakończyła się dezaktywacja ostatnich okrętów podwodnych typu Kobben

Pchacze Nosorożec G-01 i Nosorożec G-02 przeholowały okręt podwodny ORP Bielik z Gdańskiej Stoczni Remontowej w Gdańsku do Portu Wojennego w Gdyni.