Andrzej Nitka

ORP Albatros na próbach zdawczo odbiorczych

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Marynarkę Wojenną RP, na wodach Zatoce Gdańskiej prowadzone są próby zdawczo-odbiorcze niszczyciela min Albatros. Drugiego z trzech okrętów przeciwminowych projektu 258 Kormoran II, zamówionego przez Marynarkę Wojenną RP na mocy umowy z grudnia 2017 r.

Leonardo dostarczy armaty do niemieckich fregat F126

29 marca włoski koncern Leonardo poinformował o wyborze przez niderlandzką stocznię Damen Naval 127 mm armaty OTO 127/64 LW Vulcano jako głównego uzbrojenia artyleryjskiego nowych fregat rakietowych typu F126 dla Deutsche Marine.

Fregata Gen. T. Kościuszko wyszła w morze po długotrwałym remoncie

Od początku marca na Zatoce Gdańskiej realizowane są próby morskie fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko, która przechodziła dotąd bardzo długi remont w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

W Rosji rozpoczęto budowę dwóch okrętów podwodnych typu Łada

Stocznia Admirałtiejskije wierfi z Sankt Petersburga poinformowała o rozpoczęciu procesu cięcia blach przeznaczonych do budowy dwóch okrętów podwodnych projektu 677 Łada.

Rosyjskie okręty desantowe na Morzu Czarnym

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że oddział dużych okrętów desantowych ze składu flot Bałtyckiej i Północnej rozpoczął przejście przez Dardanele i Bosfor.

Podniesiono bandery na dwóch nowych rosyjskich atomowych okrętach podwodnych

W stoczni AO PO Siewmasz w Siewierodwińsku, z osobistym udziałem wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczko i dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, odbyła się uroczystość podniesienia bandery na strategicznym okręcie podwodnym K-552 Kniaz' Oleg projektu 955A Boriej-A oraz wielozadaniowym okręcie podwodnym K-573 Nowosibirsk projektu 885M Jasien´-M.

Pierwszy seryjny okręt podwodny typu Łada rozpoczął próby morskie

Stocznię Admirałtiejskije wierfi w Sankt Petersburgu po raz pierwszy opuścił okręt podwodny B-586 Kronsztadt. Pierwsza seryjna jednostka projektu 677 Łada, który ma w przyszłym roku zasilić rosyjską flotę.

Nowy rosyjski strategiczny okręt podwodny zwodowany i ochrzczony

W stoczni AO PO Siewmasz w Siewierodwińsku odbyła się uroczystość chrztu i symbolicznego wodowania ‒ faktycznie wytoczenia z hali montażowej ‒ strategicznego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym Gienieralissimus Suworow.

Czwarty chiński superniszczyciel podniósł banderę

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej podniosła banderę na niszczycielu rakietowym Anshan (103). Cwwartej jednostce typu 055. Okręt przydzielono do 1. Dywizjonu Niszczycieli Floty Północnej.

Ostatni Romeo trafił do podziemnego schronu atomowego

Holowniki Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej przeholowały z Zatoki Południowej w Sewastopolu do podziemnego kompleksu muzealnego w Bałakławie wycofany ze służby doświadczalny okręt podwodny SS-49 projektu 633RW.