Agnieszka Niemojewska

Bawmy się, świętując karnawał!

Pandemia wywołana przez koronawirusa odpowiada za śmierć milionów ludzi. Ale uczyniła coś jeszcze – wprowadziła chaos i obowiązkowe maski, a przecież to atrybuty czasu karnawału, jednocześnie zaś odebrała ludzkości niczym niezmąconą radość z życia. Do tego od blisko roku mamy wojnę w Ukrainie... Czy będziemy się beztrosko bawić w ostatnich dniach karnawału 2023 r.?

„Madonna”, czyli „Kobieta kochająca”

Norweskiego ekspresjonistę Edvarda Muncha do dziś kojarzą nawet laicy za sprawą „Krzyku”. Ale nie mniej znanym jego dziełem jest „Madonna” – obraz przedstawiający kobietę w miłosnym uniesieniu. Krytycy sztuki skłaniają się ku tezie, że Munch sportretował w ten sposób Dagny Juel-Przybyszewską.

Muzyka polskością przepełniona

Kompozytorski dorobek Wojciecha Kilara jest ogromny, ale w powszechnej świadomości funkcjonuje zwłaszcza jego „filmografia” – na czele ze skomponowanym przez niego wybitnym polonezem do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, polonezem, który od początku tego stulecia rozpoczyna niemal każdą studniówkę.

Komik o wrażliwej duszy

Przez dziesięciolecia swojej aktorskiej kariery Wiesław Gołas w teatrach i przed kamerą w sumie zagrał ponad 120 postaci. I wbrew pozorom w zbiorowej pamięci widzów zapisał się nie tylko jako Tomuś Czereśniak z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Nocne marki

Ten najsłynniejszy obraz Edwarda Hoppera z 1942 r. doczekał się licznych odniesień i parafraz nie tylko w świecie sztuki, ale też w kinematografii i muzyce.

Wrzesień 1939. Dramat ludności cywilnej

Klęski wrześniowej nie da się zamknąć wyłącznie w kategoriach militarnych. Dla napadniętych przez III Rzeszę i ZSRR Polaków była to katastrofa egzystencjalna.

Stanisław Sielański. Komik o smutnych oczach

Choć przed wojną Stanisław Sielański zagrał w kilkudziesięciu filmach, to w zdecydowanej większości były to role drugoplanowe. A jednak wykreowani przez niego służący czy kelnerzy zyskiwali sympatię i uznanie widzów – dzięki wrodzonemu vis comica utalentowanego aktora.

Perła Katalonii w oprawie Gaudíego

Choć Covid-19 tak łatwo nie ustępuje, to znowu możemy spędzać wakacje za granicą. Do szczególnie lubianych przez Polaków destynacji należy Barcelona. Można tam zobaczyć cuda zaprojektowane przez Gaudíego, zachowaną średniowieczną starówkę i stadion piłkarski Camp Nou, na którym 7 sierpnia zadebiutował Robert Lewandowski – jako napastnik słynnej Barçy.

"Siemiony z piasku z pszenicy”

Kazimierzowi Wierzyńskiemu, autorowi wiersza „Siemiony” z 1962 r., z którego został zaczerpnięty tytuł artykułu, Wojciech Siemion posłużył za swoistą figurę retoryczną wyrażającą siłę i znaczenie „ludu” w powojennej Polsce. I choć trudno zapomnieć Siemionowi jego flirt z władzą, to jedno trzeba mu oddać: jako artysta ową ludowość wzniósł na wyżyny.

Użyteczna erotyka. Salvador Dalí, część II

Z pozoru niewiele łączy te dwa obrazy. Oba jednak są odpowiedzią na seksualne fantazje nie tylko katalońskiego artysty, ale też człowieka w ogóle.