Wrzesień 1939. Dramat ludności cywilnej
Klęski wrześniowej nie da się zamknąć wyłącznie w kategoriach militarnych. Dla napadniętych przez III Rzeszę i ZSRR Polaków była to katastrofa egzystencjalna.
Stanisław Sielański. Komik o smutnych oczach
Choć przed wojną Stanisław Sielański zagrał w kilkudziesięciu filmach, to w zdecydowanej większości były to role drugoplanowe. A jednak wykreowani przez niego służący czy kelnerzy zyskiwali sympatię i uznanie widzów – dzięki wrodzonemu vis comica utalentowanego aktora.
Perła Katalonii w oprawie Gaudíego
Choć Covid-19 tak łatwo nie ustępuje, to znowu możemy spędzać wakacje za granicą. Do szczególnie lubianych przez Polaków destynacji należy Barcelona. Można tam zobaczyć cuda zaprojektowane przez Gaudíego, zachowaną średniowieczną starówkę i stadion piłkarski Camp Nou, na którym 7 sierpnia zadebiutował Robert Lewandowski – jako napastnik słynnej Barçy.
"Siemiony z piasku z pszenicy”
Kazimierzowi Wierzyńskiemu, autorowi wiersza „Siemiony” z 1962 r., z którego został zaczerpnięty tytuł artykułu, Wojciech Siemion posłużył za swoistą figurę retoryczną wyrażającą siłę i znaczenie „ludu” w powojennej Polsce. I choć trudno zapomnieć Siemionowi jego flirt z władzą, to jedno trzeba mu oddać: jako artysta ową ludowość wzniósł na wyżyny.