Adam M Maciejewski

Pierwszy lot bezzałogowca Bayraktar Kızılelma

Z lotniska w Akıncı koło miasta Çorlu w prowincji Tekirdağ w Turcji do swego pierwszego lotu wystartował bezzałogowiec Bayraktar Kızılelma tureckiej spółki Baykar. W ten sposób oblatano pierwszy w historii odrzutowy statek powietrzny całkowicie zaprojektowany i zbudowany w Turcji.

Rosyjskie bezzałogowce Moskit w wojnie na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło istnienie wersji rozpoznania i walki radioelektronicznej bezzałogowego systemu powietrznego Orłan-10. Aparat w tej wersji nosi nazwę Moskit.

Spada rosyjski eksport uzbrojenia

Internetowe wydanie rosyjskiego dziennika „Kommiersant" podało, że dotychczasowa wartość eksportu rosyjskiego uzbrojenia w tym roku przekroczyła równowartość 8 mld dol.

Bundeswehra bez amunicji (i nie tylko)

Na niwie wojskowej mijający tydzień w Niemczech zdominowały dyskusje o zapasach amunicji Bundeswehry, a właściwie ich braku.

Amerykańskie wsparcie w rozwoju izraelskiego systemu laserowego

Izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems, podpisała ona umowę o współpracy z korporacja Lockheed Martin ze Stanów Zjednoczonych.

Projekt europejskiego myśliwca przyszłości wkracza w kolejną fazę

Francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (Direction générale de l'armement, DGA) poinformowała, że udało się podpisać umowę fazy 1B francusko-niemiecko-hiszpańskiego programu systemu wielozadaniowego myśliwca nowej generacji SCAF (Système de combat aérien du futur), jak nazywa się go we Francji. Oznacza to przezwyciężenie napięć i sporów na linii Paryż-Berlin.

System NASAMS w akcji na Ukrainie

Podczas rosyjskich ataków lotniczo-rakietowych na cele w Kijowie, doszło do uszkodzenia jednego z budynków mieszkalnych pociskami rakietowymi.

Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie pocisków rakietowych GLSDB

Tak przynajmniej podała 28 listopada agencja informacyjna Reuters , która utrzymuje, że to Boeing Defense, Space & Security (DSS) zwrócił się z taką inicjatywą do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Okrętowe pociski balistyczne Siniewa i Łajnier pozostaną w linii do 2030 r.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała 23 listopada, że morskie pociski balistyczne typu Siniewa i Łajnier będą eksploatowane przez Marynarkę Wojenną Federacji Rosyjskiej do 2030 r.

Południowokoreańska zbrojeniówka z rekordowym wynikiem. Wszystko dzięki Polsce

Portal internetowy południowokoreańskiego dziennika „Chosun Ilbo" podał, że wartość tegorocznego eksportu (w zawartych kontraktach) przemysłu obronnego Republiki Korei zapewne przekroczy próg 20 mld dol., ustanawiając tym samym rekord.