Krzysztof Kuska

Francja przyspiesza zakup śmigłowców

Minister obrony Francji, Florence Parly, wzięła udział w prezentacji makiety nowego śmigłowca lekkiego H160M (Hélicoptère Interarmées Léger – HIL).

Amerykańska triada wymaga pilnej odnowy

Amerykańska triada jądrowa, będąca podstawą polityki odstraszania, potrzebuje pilnej i głębokiej modernizacji. Takie wnioski płyną z artykułu zamieszczonego na stronie internetowej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Grecja odbiera 70 śmigłowców

Grecja otrzymała od Stanów Zjednoczonych 70 uzbrojonych śmigłowców rozpoznawczych Bell OH-58D Kiowa Warrior. Maszyny pochodzą z nadwyżek sprzętowych US Army.

US Air Force rozwijają koncepcję operacji z lotnisk wysuniętych

Air Force Space Command zakończyło testy nowej koncepcji operowania lotnictwa bojowego. Zmiana ma znacząco wpłynąć na efektywność ofensywnych środków bojowych całych amerykańskich sił powietrznych.

Sztuczna inteligencja wesprze myśliwce

Celem programu ACE jest opracowanie sztucznej inteligencji, która wyręczyłaby pilotów w walce myśliwskiej na krótkich dystansach.

Ruszają prace nad laserem dla US Army

Firma Dynetics będzie odpowiedzialna za budowę pierwszego lasera o mocy 100 kilowatów przeznaczonego dla Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.

Amerykańskie F-35 na brytyjskim lotniskowcu

Możliwe, że już w 2021 r. dojdzie do operowania amerykańskiej eskadry samolotów wielozadaniowych F-35B z pokładu brytyjskiego lotniskowca Queen Elizabeth.

Logistyka piętą achillesową F-35

Od dłuższego czasu możemy spotkać się z informacjami wskazującymi na wiele problemów związanych z utrzymaniem należytego stopnia gotowości operacyjnej samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Francuski lotniskowiec na wspólnych ćwiczeniach

Po dwuletnim remoncie jedyny francuski lotniskowiec Charles de Gaulle wyruszył w daleki rejs, którego zakończenie jest spodziewane w Singapurze.

Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim

Chiny kontynuują ekspansję w rejonie Morza Południowochińskiego. Bazują na roszczeniach roszczeniach wynikających z tzw. linii dziewięciu kresek, które w zasadzie wyznaczają obszar obejmujący większość Morza Południowochińskiego.