Ewa Kujawa

Zamaszysty gest grubym pędzlem

Ja po prostu lubię wielokulturowość, integrację z innymi kulturami, języki. Fascynuje mnie świat. Stypendia czy inne osiągnięcia wynikają w dużej mierze z mojej pracy, ale są też rezultatem właśnie tych zainteresowań – mówi malarka, Maja Tomaszewska, stypendystka ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Królewskiej Akademii Historii i Sztuki w Segowii i Muzeum Sztuki Współczesnej Urban Nation w Berlinie.

Pyszne sekrety i zdrowe zalety kaszy gryczanej

„Gryka jak śnieg biała” pisał nasz wieszcz narodowy, wzdychając z utęsknieniem do ojczystego kraju, gdzie po horyzont rozpościerały się szumiące łany zbóż. Ja, zapewne jak większość Polaków, najczęściej widuję grykę nie na polach, lecz na talerzu – w postaci brązowych, trójkątnych nasionek.

Pasja mocnego tupnięcia

Nie patrzę na szkołę jak na biznes tylko patrzę na to, co się ludziom podoba i idę za tym. Staram się również o to, by to, co się podoba nie było za drogie – mówi Małgorzata Wołyńczyk, tancerka i założycielka szkoły flamenco.

Blue Monday to sygnał od naszej duszy

W 2004 jeden z brytyjskich psychologów, Cliff Arnall wprowadził pojęcie Blue Monday – za pomocą matematycznego wzoru wyznaczył datę najbardziej depresyjnego dnia w roku.

Kiedy nowy rok puka do drzwi – traktuj siebie z miłością

Nowy Rok – czas nowych postanowień. Jakże często nowe postanowienia są w gruncie rzeczy starymi.

Karnawałowa „Zaintrygowana kaczka”

CANARD INTRIGUÉ – czyli przepis na świąteczną sałatkę z kaczką w roli głównej, który zadziwiłby samą kaczkę. Łączy w sobie tradycję francuskich i włoskich świeżych sałat z typowo polskimi smakami – wędzoną śliwką i kiszonym ogórkiem. Wyśmienita propozycja na karnawałowy wieczór.

Zupa wewnętrznej energii

Jedna z moich ulubionych zup – zarówno ze względu na smak, jak i łatwość (szybkość) przygotowania.Szczególnie w okresie świątecznym, kiedy potrzebna nam jest regeneracja i nowy zapas sił.

Jak wybaczać w święta i nie zwariować?

Trudno przy świątecznym stole przebaczyć innym, jeśli nie umie się kochać siebie…