Maciej Telec

Zdrowotny tylko przed emeryturą

Nauczycielowi pozostało osiem miesięcy do przejścia na emeryturę, a chciałby jeszcze skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Takiego urlopu udziela się maksymalnie na okres roku. Czy roczny urlop spowoduje, że przejście nauczyciela na emeryturę przesunie się o kolejne cztery miesiące?

Zatrudniony nie musi uzasadniać wypowiedzenia

Czy w piśmie wypowiadającym umowę o pracę pracownik powinien podać przyczyny, z których rozwiązuje tę umowę? Czy pracodawca może je kwestionować?

Musisz wykazać, że biznes podwładnego szkodzi firmie

Z samego obowiązku dbania o dobro zakładu nie wynika kategoryczny zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy

Za przepracowany okres podwyżka się należy

Pracodawca wypłacił pracownikom podwyżki, z wyrównaniem za drugą połowę 2008 r. Czy podwładny, który nie pracuje już u tego pracodawcy od początku roku 2009, ma prawo do wyższej pensji za sześć miesięcy w roku 2008? Jest to okres, w którym świadczył pracę tak jak inni, którzy otrzymali podwyżki.

Podwładnemu należą się dwie odprawy

W związku z redukcją zatrudnienia zostałam zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy i otrzymałam z tego tytułu odprawę pieniężną. Jednocześnie z racji osiągnięcia odpowiedniego wieku przeszłam na emeryturę. Czy mogę otrzymać również odprawę emerytalną?

Jak obniżyć wymiar czasu pracy

W związku z trudną sytuacją finansową prezes chce obniżyć wymiar czasu pracy zatrudnionej z pełnego do połowy. Ta zapowiedziała sprzeciw, ale szef upiera się, by dać jej wypowiedzenie zmieniające z taką propozycją. Jeśli i wtedy odmówi, trzeba będzie się z nią rozstać. Czy prezes ma prawo tak postępować?

Przyłapany na chałturze zasługuje na dyscyplinarkę

Szef przyłapał podwładnego na wykonywaniu w czasie roboczym dodatkowej pracy dla innego podmiotu. Dał mu za to dyscyplinarkę. Czy to zgodne z prawem, jeśli pracownik właściwie wywiązywał się ze swoich obowiązków i nie podpisał umowy o zakazie konkurencji? Ile ma on czasu na odwołanie się od takiej decyzji?

Każde przestępstwo może zdyskredytować w staraniach o licencję ochrony

Osoba ubiega się o licencję pracownika ochrony, a wymogiem jest niekaralność. Czy chodzi o każde przestępstwo? Po jakim czasie od popełnienia przestępstwa, za które sąd orzekł karę w zawieszeniu, można się starać o taką licencję?