Andrzej Kiński

Polskie rakiety zdobywają nowe rynki. Norwegia kupuje Pioruny

W Oslo została podpisana umowa pomiędzy Siłami Zbrojnymi Królestwa Norwegii, reprezentowanymi przez Agencję ds. Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA), a spółką MESKO na dostawę partii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

Konsorcjum PGZ-WWR włącza się w produkcję wyrzutni rakietowych K239 i HIMARS dla Wojska Polskiego

Agencją Uzbrojenia zawarła umowę ze spółkami polskiego przemysłu obronnego skupionymi w konsorcjum PGZ-WWR. Umowa ramowa dotyczy dostaw elementów systemów polowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zamówionych wcześniej dla Sił Zbrojnych RP w Stanach Zjednoczonych i w Republice Korei.

Kolejna partia Rosomaków-WRT dla Wojska Polskiego

Agencja Uzbrojenia zawarła z, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółką Rosomak z Siemianowic Śląskich umowę na dostawę kolejnej partii KTO Rosomak w wersji rozpoznania technicznego ‒ Rosomak-WRT.

Umowa na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu dla Wojska Polskiego

Z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa wykonawcza na zakup w firmie Hanwha Aerospace z Republiki Korei modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu wraz z amunicją i usługami towarzyszącymi.

Prezentacja pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9A1 dla Polski

19 października miały miejsce uroczyste prezentacje (roll out, dosł. wytoczenie) pierwszych egzemplarzy czołgów K2 i 155 mm armatohaubic K9A1, które jeszcze w tym roku trafią do Polski.

Południowokoreańskie czołgi trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że czołgi K2, które mają zostać zakupione w Republice Korei, trafią do jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Olsztynie.

Pierwsze armatohaubice Zuzana 2 dotarły na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało 13 sierpnia, że pierwsze spośród zamówionych 155 mm armatohaubic samobieżnych Zuzana 2 słowackiej produkcji dotarło na Ukrainę.

Pierwsze „polskie” Abramsy dotarły do Poznania. Posłużą do szkolenia załóg

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że pierwsze czołgi M1A2 SEPv2 przekazane przez US Army Siłom Zbrojnym RP do celów szkoleniowych dotarło do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Pierwsze szkolne Abramsy dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do Polski dotarły pierwsze czołgi Abrams, które posłużą do szkolenia polskich żołnierzy i techników.

Słowackie zakłady wyremontują ukraińskie pojazdy BRDM-2

Republika Słowacka, obok Republiki Czeskiej, od pewnego czasu jest wymieniana jako państwo, które zgłosiło gotowość do przeprowadzenia remontów wozów bojowych i pojazdów wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy.