Patryk Keller

Hyundai Tucson Plug-in Hybrid: Ile faktycznie pali hybryda plug-in?

Hyundai wprowadza sporo świeżości do segmentu kompaktowych SUV-ów i wyróżnia się napędami. To nie tylko benzynowe lub wysokoprężne silniki, lecz również hybrydy i hybrydy plug-in.

Najlepsze używane dwu i trzy letnie SUV-y popularnych marek

Moda na rynku motoryzacyjnym od wielu lat dyktuje trendy i rzutuje na wyniki sprzedaży. Widać to także na rynku wtórnym. Szukamy najlepszych 2-3 letnich modeli SUV.

VW California 2.0 TDI 4Motion: Całoroczne wakacje pod chmurką

California ma blisko 20 lat, choć kempingowe pojazdy oparte na modelu Transporter mają znacznie dłuższą historię. To jeden z tych samochodów, którego nie da się nie lubić. Może służyć jako rodzinne auto lub być wszechstronnym kamperem.

Mity i fakty podróżowania elektrycznym autem po Polsce

Wokół aut elektrycznych urosło wiele mitów. Większość z nich ma swoje podwaliny jeszcze z czasów, gdy ta technologia dopiero raczkowała. Żeby otworzyć oczy niedowiarkom wybraliśmy się w podróż popularnym szlakiem.

Hyundai Tucson: Kiedy napęd hybrydowy plug-in ma sens?

Czwarta generacja Tucsona namieszała na europejskim rynku. Ten SUV nie goni konkurentów, lecz wyznacza trendy.

Używane SUV-y 4×4 za 50 tys. z pancernymi dieslami

Niesłabnącą popularnością wśród aut nowych i używanych cieszą się SUV-y. Z budżetem 50 tys. złotych możemy wybierać pomiędzy ciekawymi propozycjami zapewniającymi wysoki poziom wyposażenia i komfortu. Sprawdzamy, co oferuje rynek wtórny.

Te silniki benzynowe mogą zrujnować twój budżet

Wbrew powszechnym opiniom, nie we wszystkich przypadkach silniki benzynowe są prostymi w budowie konstrukcjami, które nie sprawiają problemów i nie generują nadprogramowych kosztów użytkowania.

Hyundai Tucson Plug-in Hybrid: Wyznaczać trendy

Czwarta generacja Tucsona miesza na europejskim rynku. Nie stara się gonić konkurentów, lecz wyznacza trendy. Nic dziwnego, że po to auto ustawiają się długie kolejki.

Te diesle przejadą pół miliona kilometrów. Takich już nie produkują

Mimo medialnej nagonki na silniki diesla, popularne ropniaki wciąż mają się doskonale. To trwałe konstrukcje, gwarantujące bezawaryjną eksploatację i rozsądne zużycie paliwa. Wśród pancernych jednostek znajdziemy silniki ze Szwecji, Niemiec, Włoch czy Francji, które z powodzeniem przejadą ponad 500 tysięcy km.

Przegląd rynku. Jakiego SUV-a wybrać za 150 tysięcy zł?

Moda na SUV-y nie słabnie. W zeszłym roku, średnia cena transakcyjna samochodów z metką premium przekroczyła historyczną granicę 220 tysięcy złotych. My obniżamy pułap i sprawdzamy rynkową ofertę za 150 tys. zł.