Krystyna Kalinowska

Zaostrzające się kryteria bankowe dotykają MŚP. Coraz trudniej o kredyt

Raport Narodowego Banku Polskiego dotyczący sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawia złudzeń. Zasady, na których banki udzielają kredytów firmom będą ulegać dalszemu zaostrzeniu.

Koszty pozyskania kapitału. Jak skalkulować opłacalność różnych form finansowania?

Aktualnie priorytetem dla wielu firm stało się utrzymanie płynności finansowej. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 uzmysłowiła jak ważna jest odpowiednia struktura finansowania, zapewniająca bezpieczeństwo firmy.

Kto w 2020 roku będzie najbardziej potrzebował finansowania

Zmniejsza się przeżywalność polskich firm w pierwszym roku działalności, przy czym jedna trzecia z nich obawiała się w 2019 roku utraty płynności finansowej.

Co jest lepsze dla startującego biznesu crowdfunding udziałowy czy venture capital

Sukcesy zbiórek prowadzonych za pośrednictwem platform crowdfundingowych sprawiają, że coraz więcej firm rozważa taką formę finansowania. Efekt finalny uzależniony jest tu od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednie nagłośnienie procesu emisji. W jego promocji, aktywnie uczestniczą więc zarówno firmy szukające środków, jak i same platformy, na których odbywa się zbiórka. Często podkreślane są wszystkie zalety crowdfundingu, rzadziej słychać o tym, że projekt nie zrealizował celu lub wręcz zupełnie się nie udał.

Rośnie liczba firm, które obawiają się utraty płynności finansowej

Odsetek przedsiębiorców, którzy w tym roku obawiali się utraty płynności finansowej wyniósł 32 proc. To o 8 punktów procentowych więcej niż w roku poprzednim i wskaźnik najwyższy od roku 2015 – mówi raport PARP na temat kondycji sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Jak finansowanie private debt pomaga w rozwoju e-commerce

Czy możliwe jest, aby rosnąca sprzedaż i czekające zamówienia były hamulcem rozwoju firmy? Taka sytuacja może się wydarzyć. Powstaje, gdy brak niezbędnego kapitału obrotowego doprowadza do konieczności ograniczenia realizacji zamówień. Luka w finansowaniu powstająca ze względu na długi cykl konwersji gotówki to utrapienie przedsiębiorców. Także tych w e-biznesie.

Jakie etapy pozyskiwania inwestora

Fundusze venture capital przeznaczają na wybrany projekt od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Wspierają spółki nie tylko kapitałem, ale także swoim doświadczeniem i wiedzą, szczególnie w kwestiach dotyczących zarządzania finansami oraz prawnych. Jakie dokładnie etapy przechodzi przedsiębiorstwo, by otrzymać takie wsparcie, ile trwa proces pozyskania inwestora?

Gdzie firmy realizujące zlecenia w trybie przetargów mogą szukać wsparcia finansowego

Firmy pozyskujące zlecenia w trybie przetargów, na każdym etapie procesu realizacji zlecenia potrzebują odpowiedniego zaplecza finansowego. Nie każdy przedsiębiorca wie, że istnieją wyspecjalizowane instytucje, które mogą kompleksowo wesprzeć firmę realizującą kontrakt. W województwie podlaskim, mazowieckim i warmińsko- -mazurskim taką możliwość oferuje Podlaski Fundusz Kapitałowy. W jaki sposób fundusz może pomóc takim firmom?

Startupy: Przedsiębiorcy popełniają błędy w pozyskiwaniu inwestora

Fundusze venture capital zapoznają się z setkami projektów rocznie, jednak zwykle tylko kilka z nich kończy się podpisaniem umowy. Dlaczego pomimo tylu zgłoszeń tylko część firm otrzymuje wsparcie finansowe? Oto najczęstsze błędy popełniane przez młodych przedsiębiorców, które są tego przyczyną.