Aleksandra Bełdowicz

Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane

Hasłem przewodnim Dnia Ziemi 2024 jest walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Organizatorzy wydarzenia żądają od największych gospodarek świata ograniczenia produkcji plastiku o 60 proc. do 2040 roku.

Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej

Zmniejszenie ilości cząstek odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza doprowadziło częściowo do ocieplania się planety – uważają badacze. Z czego wynika ten zaskakujący skutek uboczny?

Świat odchodzi od węgla? Przybywa elektrowni węglowych. To zasługa jednego kraju

Nowy raport think tanku Global Energy Monitor ujawnia niepokojącą tendencję – zamiast odchodzić od węgla, kraje dodają nowe moce. W ostatnim czasie najwięcej w elektrownie węglowe zainwestowały Chiny.

Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie

Jakość powietrza w Europie wyraźnie się poprawiła w ostatnich dwóch dekadach, ale to nie oznacza, że w UE wszyscy oddychamy powietrzem dobrej jakości.

Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne

Pomysłodawcy nietypowej kampanii wyborczej podkreślają, że lodowiec Snæfellsjökull spełnia wymogi formalne ubiegania się o urząd prezydenta – ma co najmniej 35 lat, posiada obywatelstwo kraju i nie był karany. Lodowiec ma też spore szanse na zdobycie liczby głosów wymaganej do tego, by mógł zostać zgłoszony do udziału w wyborach.

Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie

Brytyjska organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) opublikowała raport, w którym ujawnia skalę przemytu gazów chłodniczych do Europy. Choć unijne władze pracują nad ograniczeniem ich stosowania, handel nimi wciąż kwitnie.

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Ten gatunek został uznany za narażony na wyginięcie. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast?

Sondaż: Polacy chcą płacić więcej, by ratować klimat, ale stawiają jeden warunek

Globalne badanie pokazuje wysoki poziom świadomości klimatycznej mieszkańców w 125 krajach na świecie. Zdecydowana większość badanych deklaruje gotowość do walki ze zmianami klimatu. Polacy też, ale na jedno pytanie odpowiadamy inaczej niż pozostałe państwa w Europie.

Nowe dane na temat marnowania żywności na świecie. Kto wyrzuca najwięcej?

Nowy raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) wykazał ogromną skalę marnowania żywności na świecie. Z raportu organizacji wynika, że co roku na śmietnik trafia ponad miliard ton żywności.

Od czego zależy jakość snu? Nowe ustalenia naukowców. Badanie objęło 18 krajów

Bliski kontakt z naturą wiąże się z szeregiem korzyści dla organizmu, m.in. redukcją poziomu stresu. Nowe badanie wykazało, że mieszkanie przy ulicy obfitującej w zieleń zapewnia lepszą jakość snu.