Aleksandra Bełdowicz

Zbadali związek między drzewami w miastach i zgonami z upałów

Badanie opublikowane w magazynie The Lancet wykazało, że obsadzenie 30 proc. powierzchni europejskich miast pomogłoby zapobiec mniej więcej co trzeciemu przedwczesnemu zgonowi z powodu upałów.

2022 przyniósł przełom pod względem inwestycji w czystą energię

Grupa badawcza Bloomberg New Energy Finance, zajmująca się czystą energią, opublikowała raport, z którego wynika, że w 2022 roku inwestycje w czystą energię po raz pierwszy dorównały inwestycjom w paliwa kopalne.

Naftowi giganci zrujnują plany ograniczenia globalnego ocieplenia

Portal Energy Monitor w oparciu o dane firmy GlobalData ocenił, że działalność 25 największych producentów ropy naftowej i gazu wystarczy, by skutecznie zaprzepaścić szanse na utrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C.

Sztuczna inteligencja: globalne ocieplenie osiągnie poziom krytyczny

Badanie opublikowane na łamach czasopisma naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences wskazuje, że globalna temperatura prawdopodobnie wzrośnie o 1,5°C w stosunku do epoki przedindustrialnej w ciągu najbliższych 10-15 lat.

Ile Polskę będzie kosztować trzymanie się energetyki węglowej

Jak wynika z nowego raportu organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), dalsze trwanie przy energetyce węglowej w Polsce będzie oznaczać ogromne koszty finansowe oraz zdrowotne.

Wielka Brytania zaniża emisje metanu. Przestarzałe metody pomiaru

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Princeton University i Colorado State University wykazało, że obecna metoda szacowania emisji metanu z produkcji ropy i gazu w Wielkiej Brytanii, drastycznie je zaniża.

Jak poszczególne metody parzenia kawy wpływają na klimat

Autorzy badania opublikowanego na łamach The Conversation podkreślają, że zanieczyszczenie wynikające z przygotowywania kawy stanowi „jedynie wierzchołek góry lodowej”.

Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery nie idzie wystarczająco sprawnie

Raport przygotowany pod kierunkiem naukowców ze Smith School of Enterprise and the Environment Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazał, że obecna skala wychwytywania emisji CO2 z atmosfery jest niewspółmierna do celów klimatycznych ustanowionych w Porozumieniu Paryskim.

Niebezpieczny związek pestycydów z kryzysem klimatycznym

Nowy raport organizacji Pesticide Action Network North America (PANNA) wykazał niebezpieczny związek pomiędzy stosowaniem pestycydów a postępującym wzrostem globalnej temperatury.

Warszawa odchodzi od paliw kopalnych. Pierwsza w Europie Środkowej

Warszawa to pierwsze w Europie Środkowej miasto, które przystąpiło do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych, inicjatywie mającej uzupełnić i wesprzeć realizację postanowień Porozumienia Paryskiego.