Aleksandra Bełdowicz

Świat zatruwa 57 firm. Nowy raport wskazuje, które koncerny szkodzą najbardziej

Aż 80 proc. globalnych emisji CO2 z paliw kopalnych wygenerowało zaledwie 57 firm - pokazuje nowe badanie sporządzone w oparciu o dane Carbon Majors. Po siedmiu latach od podpisania porozumienia paryskiego, emisje największych producentów paliw kopalnych były wyższe niż w tym samym okresie przed 2015 rokiem.

Noblistka z ekonomii: opodatkujmy 3000 osób. Sposób na walkę ze zmianami klimatu

Francusko-amerykańska laureatka Nagrody Nobla Esther Duflo zaproponowała, aby w ramach walki z konsekwencjami zmian klimatu opodatkować 3000 najbogatszych ludzi na świecie. Uzyskane w ten sposób pieniądze miałyby wspomóc tych, którzy są najbardziej narażeni na konsekwencje zmian klimatu.

Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „The Lancet” ukazało się omówienie wyników pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badanie dotyczyło zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Wyniki prac naukowców mogą budzić niepokój.

Wycinka „zielonych płuc Ziemi” ostro hamuje. Drwalom zostało tylko 6 lat

Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.

Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane

Hasłem przewodnim Dnia Ziemi 2024 jest walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Organizatorzy wydarzenia żądają od największych gospodarek świata ograniczenia produkcji plastiku o 60 proc. do 2040 roku.

Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej

Zmniejszenie ilości cząstek odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza doprowadziło częściowo do ocieplania się planety – uważają badacze. Z czego wynika ten zaskakujący skutek uboczny?

Świat odchodzi od węgla? Przybywa elektrowni węglowych. To zasługa jednego kraju

Nowy raport think tanku Global Energy Monitor ujawnia niepokojącą tendencję – zamiast odchodzić od węgla, kraje dodają nowe moce. W ostatnim czasie najwięcej w elektrownie węglowe zainwestowały Chiny.

Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie

Jakość powietrza w Europie wyraźnie się poprawiła w ostatnich dwóch dekadach, ale to nie oznacza, że w UE wszyscy oddychamy powietrzem dobrej jakości.

Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne

Pomysłodawcy nietypowej kampanii wyborczej podkreślają, że lodowiec Snæfellsjökull spełnia wymogi formalne ubiegania się o urząd prezydenta – ma co najmniej 35 lat, posiada obywatelstwo kraju i nie był karany. Lodowiec ma też spore szanse na zdobycie liczby głosów wymaganej do tego, by mógł zostać zgłoszony do udziału w wyborach.

Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie

Brytyjska organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) opublikowała raport, w którym ujawnia skalę przemytu gazów chłodniczych do Europy. Choć unijne władze pracują nad ograniczeniem ich stosowania, handel nimi wciąż kwitnie.