Kara Becker

Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody

Pierpaolo Piccioli przez lata był twarzą, sercem i mózgiem domu mody Valentino. To on, jako dyrektor kreatywny Valentino, uratował tę firmę. Teraz odchodzi. „Spędziłem w tej firmie 25 lat, żyłem z ludźmi, z którymi tkaliśmy tę piękną historię – moją i naszą” – ogłosił Piccioli.

Minimalizm kontra maksymalizm. Co wygrywa w modzie?

Dwie skrajne estetyki ścierają się od dziesięcioleci – proste, klasyczne versus krzykliwe i bogato zdobione. Co musi się wydarzyć, by jedna zaczęła górować nad drugą? Czy jest to niekończąca się gra przeciwieństw, a może jedna z tendencji od początku była na wygranej pozycji?

Mamy wysyp nowych marek modowych. Pandemia to kryzys czy szansa?

W czasie pandemii otwarto tysiące nowych internetowych sklepów z ubraniami i tysiące nowych marek modowych. Młodzi przedsiębiorcy i debiutujący projektanci rozwijają swoje firmy mimo kryzysu – a może dzięki niemu? Co gwarantuje sukces w czasach pandemii?

Coco Chanel: całe życie pod znakiem lwa

Lew był dla Coco Chanel symbolem otaczającym ją opieką. To zwierzę stało się jej talizmanem szczęścia i najwierniejszym kompanem. Dzięki lwom stanęła na nogi po największej tragedii życia. Coco wierzyła, że to one pomagają jej odnosić sukcesy.

Zuzanna Kuczyńska z Le Petit Trou: wierzyłam, że się uda

„Stworzona przez kobietę, dla innych kobiet” – mówi o bieliźnie Le Petit Trou założycielka marki, Zuzanna Kuczyńska. Jej projekty podbijają kolejne rynki zyskując międzynarodową rozpoznawalność. Najnowszy sukces to limitowana kolekcja we współpracy z & Other Stories, która na całym świecie wyprzedała się w ciągu dwóch godzin.

Gorpcore: jak outdoorowa moda stała się hitem wybiegów?

Wygoda i praktyczność zyskują znaczenie. Projektanci coraz częściej mówią: ubrania muszą odzwierciedlać nowy styl życia. W efekcie rośnie popularność stylu Gorpcore, a domy mody rozpoczynają współpracę z markami outdoorowymi. Efektem tego trendu jest głośna wspólna kolekcja The North Face i Gucci.

Rok 2020 się kończy. W jakim stanie przetrwał go rynek mody?

Za nami 2020 rok, trudniejszy niż moglibyśmy sobie wyobrazić nawet w najczarniejszych scenariuszach przyszłości. Grudzień dobiega końca, więc czas na podsumowanie. Co przyniosły nam ostatnie miesiące – i jak czas pandemii przetrwała je branża mody?

New Yuppie: styl Wall Street powrócił. Jak zmieni modę?

Razem z takimi serialami jak „The Crown” czy nowy sezon kultowej „Plotkary” powraca styl yuppie – młodych i dynamicznych mieszkańców dużych miast z lat 80. W nowym wydaniu czerpie z power dressingu w stylu, który znamy z filmu „Pracująca dziewczyna”, ale łączy się też z nowoczesnym, amerykańskim „preppy style” i modą ulicy.

Vintage: z czego wynika fenomen mody z „drugiej ręki”?

Coraz chętniej kupujemy w second–handach. Dlaczego nie traktujemy ich już jak składy z tanią odzieżą? Jak kupować modę vintage, by nie dać się oszukać?

Paulina Pyszkiewicz: „Rozmowy z e-butikami to gra o wszystko”

Paulina Pyszkiewicz, twórczyni marki LeBrand opowiada o tym, w jaki sposób wejść do ekstraklasy świata mody, jak wyglądają negocjacje z gigantami tej branży – i w jaki sposób rola matki zmieniła to, jak prowadzi biznes