Małgorzata Halaba

Polski projektant urządził wnętrza arktycznego hotelu z lodu

Kto w dzieciństwie nie marzył o zbudowaniu igloo? – pyta Tomasz Czajkowski, architekt wnętrz i projektant mebli.

Nowy wspaniały świat – w wersji 3D

W roku 2020 najwyższy czas przestać tłumaczyć „jak to działa,” trzeba pokazywać, w jaki sposób druk przestrzenny zmienia i zmieni nasze życie – mówi Andrzej Burgs, fizyk i biznesmen (podobno niezniszczalny). Jest jednym z pionierów i propagatorów druku 3D. Współwłaściciel technologicznego showroomu Mikulski i Burgs Technika.

Technologia jest kobietą

Nie jest ani absolwentką politechniki, ani nawet żadnego „ścisłego” kierunku. A mimo to – a może właśnie dlatego – Bianka Siwińska od kilkunastu lat angażuje się w projekty, które łączy wspólny cel: radykalnie i na trwale zwiększyć udział kobiet w zawodach technicznych i technologicznych.

Wydrukuj sobie teleskop

Kiedy słyszymy słowo „astronom,” oczyma wyobraźni widzimy spowitego w powłóczyste szaty Mikołaja Kopernika wpatrzonego w rozgwieżdżone niebo. No, może jeszcze poważnego, starszego pana o nieobecnym spojrzeniu majstrującego przy ogromnym teleskopie. Tymczasem astronom może przybrać postać Kuby Bochińskiego – sympatycznego 30-latka w okularach, który w przerwach pomiędzy odkrywaniem kolejnych gwiazd robi coś, bez czego jego praca nie miałaby sensu – przekonuje, że nauka jest nie tylko fascynująca, ale i zabawna.

Bezgraniczna miłość do kwitnącej wiśni

Na realizację marzeń z dzieciństwa nigdy nie jest za późno. Do takiego wniosku doszedł Jerzy Ciszewski (58), który po sprzedaży swoich udziałów w agencji public relations, postanowił zrealizować to największe – wybrać się w końcu do Japonii. Pojechał i zapadł na przewlekłą japonofilię. Jak twierdzą niektórzy – chorobę przewlekłą i nieuleczalną.

Przez okno lepiej widać przyszłość

Ryszard Florek, założyciel i współwłaściciel FAKRO – wicelidera na światowym rynku okien dachowych i schodów strychowych – nie chce rozmawiać o historii swojej firmy. No bo właściwie po co? Historię chłopca, który lubił bawić się na praktycznie pozbawionym światła strychu i który, jako dorosły, zaczął produkować okna dachowe, opowiedziano już wiele razy. – Lepiej rozmawiać o przyszłości – mówi – a zwłaszcza o tym, co zrobić, aby Polska mogła w końcu skutecznie konkurować na globalnych rynkach?

Biznes stworzony przez gejsze

Kiedy Marzena Biernacka zaczyna opowiadać nieznajomym o swoim biznesie, zwykle wywołuje niezdrowe rumieńce, nerwowy chichot lub niewybredne żarty.

Kot w pudełku czyli samotność

Zazwyczaj nie wiemy, które wydarzenie może być początkiem wielkiej życiowej przygody. Dla Kingi Wojaczek takim przełomowym momentem była informacja przeczytana na tablicy ogłoszeń Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego: szukano stażystów do pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Kinga, wówczas studentka drugiego roku psychologii, postanowiła się zgłosić.