Tomasz Grotnik

W Indiach zwodowano dwa okręty wsparcia prac podwodnych i ratownictwa głębinowego

W stoczni Hindustan Shipyard Ltd. w Wiśakhapatnam zwodowano jednocześnie dwa okręty wsparcia prac podwodnych DSV (Diving Support Vessels), przeznaczone dla Marynarki Wojennej Republiki Indii.

FDI. Cyfrowe fregaty dla Francji i Grecji

W stoczni państwowego koncernu Naval Group w bretońskim Lorient trwa budowa trzech fregat FDI. Pierwsza podniesie banderę francuskiej Marine nationale, kolejne greckiej Polemiko Naftiko.

Atomowy okręt podwodny HMS Anson wcielony do Royal Navy

W stoczni BAE Systems w Kumbrii oddano do eksploatacji w Królewskiej Marynarce Wojennej najnowszy szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym HMS Anson (S 123).

Dania zainwestuje miliardy w modernizację floty

W ślad za Republiką Federalną Niemiec i Królestwem Norwegii, także Ministerstwo Obrony Królestwa Danii ogłosiło zamiar poważnych inwestycji w swoje siły morskie - Søværnet.

Rosja straszy nowymi projektami okrętów podwodnych

Na zakończonym 21 sierpnia Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armija-2022, które odbywało się w Parku „Patriot" w Kubince pod Moskwą, Centralne Biuro Konstrukcyjne Techniki Morskiej „Rubin" zaprezentowało premierowo modele koncepcyjnych okrętów podwodnych.

Kamień milowy w budowie atomowego okrętu podwodnego USS Massachusetts

Stocznia Newport News Shipbuilding w Newport News w stanie Wirginia, należąca do korporacji Huntington Ingalls Industries, osiągnęła ważny kamień milowy w budowie wielozadaniowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Massachusetts.

Rosja odtwarza zaplecze do budowy okrętów na Dalekim Wschodzie

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad średnie i duże okręty bojowe dla Wojenno-Morskogo Fłota Federacji Rosyjskiej powstawały głównie w stoczniach nad Bałtykiem ‒ w Kaliningradzie i Sankt Petersburgu.

Koniec historii lotniskowca Foch

Trwa holowanie eks-lotniskowca São Paulo Marynarki Wojennej Brazylii stoczni złomowej. Okręt ten powstał pierwotnie dla francuskiej Marine nationale i służył przez lata pod nazwą upamiętniającą marszałka Francji i Polski Ferdynanda Focha.

Nowe australijskie okręty patrolowe

Royal Australian Navy przejęła nowy okręt patrolowy typu Evolved Cape. Ponadto rozpoczęto budowę kolejnej jednostki tej klasy, ale już najnowszego typu Arafura.

Amerykańskie okręty desantowe wróciły na Bałtyk

Na Morze Bałtyckie powróciły okręty Grupy Gotowości Desantowej i 22. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej. Wcześniej, w czerwcu, brały one udział w ćwiczeniu BALTOPS.