Gertruda Uścińska

Gertruda Uścińska

Profesor na Uniwersytecie Warszawskim, była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. prawnik, kierownik Centrum Studiów nad Zabezpieczeniem Społecznym na Uniwersytecie Warszawskim, profesor w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.

Od 2016 r. do stycznia 2024 r. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ogólnopolskiej instytucji właściwej w zakresie zarządzania ubezpieczeniami społecznymi. Przewodnicząca Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Od 2020 r. przewodnicząca Komisji ds. Ubezpieczenia emerytalnego, inwalidzkiego i rentowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego z siedzibą w Genewie (International Social Security Association), powstałego pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO). ISSA posiada status konsultacyjny przy Radzie Gospodarczo-Społecznej ONZ. Ekspert, badacz i specjalista prawa międzynarodowego, prawa zabezpieczenia społecznego, prawa pracy, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i swobody przepływu osób. Autor bardzo licznych publikacji z zakresu prawa międzynarodowego, prawa zabezpieczenia społecznego, prawa europejskiego, porównawczej polityki społecznej. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim i innych uczelniach w kraju i zagranicą. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w stosowaniu międzynarodowego prawa socjalnego, prawa europejskiego oraz porównawczej polityki społecznej. Inicjatorka, uczestniczka procesu legislacyjnego oraz realizatorka kluczowych społecznie i ekonomicznie reform mających istotne znaczenie dla państwa i obywateli (e-składka, elektroniczne zaświadczenie o niezdolności do pracy, System Elektronicznej Wymiany Informacji Dotyczących Zabezpieczenia Społecznego). Inicjatorka reform w obszarze informatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które uczyniły z tej instytucji nowoczesny e-urząd, realizujący zadania ustawowe i pozaustawowe na rzecz bezpieczeństwa socjalnego obywateli. Współautor założeń i projektów dotyczących tarczy antykryzysowej COVID-19 (2020-2022). Uczestniczka procesu legislacyjnego rozwiązań prawnych skierowanych do uchodźców z Ukrainy i realizator form wsparcia (2022-2023). W 2022 r. otrzymała wyróżnienie specjalne oraz tytuł Polki XXI w. za szczególne osiągnięcia w procesie transformacji cyfrowej ZUS, przyznane przez Fundację ProjektPL.

Była prezes ZUS: z wakacji składkowych będzie można skorzystać najwcześniej w listopadzie

Koszty nowego rozwiązania oszacowano na 1,7 mld zł w 2024 r. oraz 1,8 mld zł w 2025 r. Kwoty te będą jednak co roku wyższe z uwagi na coroczny wzrost minimalnej wysokości najniższych składek - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w latach 2026-2024, kierownik Centrum Badań nad Zabezpieczeniem Społecznym UW.