Monika Szubrycht

Monika Szubrycht

Polonistka, dziennikarka i neurologopedka. Autorka książki "Autyzm. Bliski daleki świat", wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską „Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa” oraz książki „Szczęśliwe i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”.

Kobiety same sobie szkodzą. Psycholożka o stawianiu granic swojego "ja"

Dziewczynki często od najwcześniejszych lat słyszą, że ważne jest, aby były grzeczne. To w dorosłym życiu przysparza trudności chociażby wtedy, kiedy stajemy w obliczu wewnętrznego konfliktu - mówi Urszula Struzikowska–Marynicz.

Jak odnaleźć szczęście? Postawić na SZPON, który buduje mięśnie siły psychicznej

Nauczyliśmy się, że szczęście jest celem samym w sobie. Zaczynamy je ścigać, a ono wciąż ucieka. Dopiero, gdy przestajemy je gonić i zajmujemy się tym, co mamy ważnego do zrobienia, zainteresowane podchodzi do nas – mówi psycholog, Zbigniew Ryżak, autor książki „Silna psychika. Poradnik wzmacniania odporności psychicznej na trudne czasy”.

Nerwy w las. Ekspertka o tym, jak obcowanie z przyrodą leczy choroby spowodowane życiem w mieście

"Warunki laboratoryjne albo ogrodów zoologicznych zakładają przede wszystkim: ograniczenie wolności, nagromadzenie niespokrewnionych ze sobą osób, wyjęcie z naturalnego obrazu niszy ekologicznej. My to wszystko idealnie spełniamy, mieszkając w miastach", mówi Katarzyna Simonienko, lekarz psychiatra, terapeutka i autorka książek.

"Przedmioty nie mogą być kreatywne". Ekspert o tajnikach bycia twórczym

Inżynier Mamoń to taka postawa życiowa, która polega na tym, że lubimy tylko rzeczy, które już dobrze znamy. Jest nawet nazwa naukowa na określenie tej postawy - neofobia - lęk przez nowością” – mówi profesor Krzysztof Szmidt.

Soroptymistki - sieć kobiet, która oplata cały świat. Kim są i co robią?

Życzyłabym wszystkim kobietom, żeby zobaczyły, że nie musimy odwracać się do siebie plecami, zazdrościć, ani działać przeciwko sobie – mówi Ewa Fabisiewicz, kulturoznawczyni i Prezydentka Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International.

Jak odróżnić depresję od smutku. Profesor Dudek o kobiecych kryzysach

Sukces zawodowy nie zawsze idzie w parze z dobrą kondycją psychiczną. To pacjentka musi dojść do wniosku, co i jak może zmienić, bo ja nie żyję jej życiem, nie jestem w jej skórze – mówi prof. Dominka Dudek, psychiatra.

Toksyczne dzieciństwo. Specjalistka o tym, co może zrobić dla siebie dorosły skrzywdzony przez rodziców

Toksyczni rodzice - konsekwencje ich oddziaływania odczuwa wielu ludzi, a nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. - Każda chwila jest odpowiednia, aby zastanowić się nad tym, jakie przekonania napędzają codzienne decyzje, reakcje i postawy – mówi Sylwia Sitkowska, psychoterapeutka.