Patrycja Glinka

Czy wynajem nieruchomości mieszkalnych zawsze uprawnia do zwolnienia z VAT

Wynajem nieruchomości na cele mieszkalne stanowi istotny obszar rynku nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z przepisami podatkowymi, opodatkowanie tego rodzaju usług nie zawsze jest jednoznaczne. W zależności od rodzaju nieruchomości i jej przeznaczenia, opodatkowanie wynajmu może podlegać różnym stawkom VAT.

Co nowego można uznać za koszt uzyskania przychodu

Urzędy podchodzą coraz bardziej swobodnie do kwestii wydatków zaliczanych do kosztów przez podatników, luźniej traktując warunek ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Cyberataki mogą mieć podatkowe skutki

Fiskus zgadza się na ujęcie w kosztach środków skradzionych w wyniku ataku hakerskiego. Zdarzenie powinno być jednak wyjątkowe, niemożliwe do uniknięcia i każdorazowo ocenione m.in. w aspekcie podjętych działań zabezpieczających.

Krajowy System e-Faktur zbliża się wielkimi krokami

Wejście w życie KSeF zaplanowano na 1 lipca 2024 r. Mali i średni przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mają więcej czasu. Dla nich obowiązek ten został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

KSeF – czy mamy się czego obawiać

Od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy (poza nielicznymi wyjątkami) będą zobowiązani do wystawiania i udostępniania faktur ustrukturyzowanych.