Katarzyna Adamowicz

Raportowanie przez platformy cyfrowe coraz bliżej

Dyrektywa DAC-7 nakłada na operatorów stron www i aplikacji, którzy za ich pomocą umożliwiają sprzedaż towarów, świadczenie usług lub najem nieruchomości, obowiązek przekazywania fiskusowi informacji o transakcjach przekraczających określone wielkości.

Jak rozliczyć VAT od drobnych upominków przekazanych pracownikom

Przekazywanie drobnych upominków okolicznościowych pracownikom to temat pojawiający się praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Jak rozliczyć od nich VAT?

Rozliczanie VAT przez konsorcja wciąż jest przedmiotem dyskusji

Umowy konsorcjum pozwalają na udział w inwestycjach zarówno największym, jak i małym podmiotom. Dziwi więc, że wciąż nie ma zarówno regulacji, jak i jednolitego stanowiska fiskusa dotyczącego rozliczeń między uczestnikami konsorcjum.

Fiskus wyjaśnia temat spółek nieruchomościowych

Pomimo wprowadzenia regulacji w zakresie spółek nieruchomościowych ponad dwa lata temu, przepisy te wciąż budzą wiele wątpliwości podatników. Odpowiedzi na niektóre pojawiające się pytania można znaleźć w interpretacjach dyrektora KIS.

Prostsze rozliczenia dzięki Slim VAT 3

Nowe przepisy, które obowiązują od 1 lipca, zliberalizowały zasady rozliczania podatku od towarów i usług. Niektóre zmiany zostały poniekąd wymuszone przez przedsiębiorców.

Jakie uproszczenia wprowadził Slim VAT 3

Nowe przepisy modyfikują zasady stosowania kursów walut dla faktur korygujących, dostosowują warunki wystawiania e-paragonów oraz ułatwiają prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących.

Sankcja VAT uzależniona od okoliczności

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy, określane jako SLIM VAT3. Choć temat ten pojawia się od kilkunastu miesięcy i wydaje się, że wszystko zostało już powiedziane, warto przyjrzeć się tym zmienionym przepisom jeszcze raz.

Koniec epoki niekończących się korekt w VAT

Od 1 lipca obowiązuje nowy pakiet uproszczeń podatkowych, czyli Slim VAT 3, a wraz z jego wprowadzeniem skończył się jeden z długoletnich koszmarów podatników w związku ze zmianą w zakresie ustalenia proporcji w podatku od towarów i usług.

Dodatkowe pomniejszenie podatku możliwe w odliczeniu za 2022 rok

W zeznaniu rocznym CIT podatnicy będą mogli rozpoznać dodatkowe koszty wyłączone z kalkulacji w latach poprzednich. Wszystko za sprawą podatku od przerzuconych dochodów, który zastąpił limit usług niematerialnych.

Odwrotne obciążenie w obrocie gazem i energią powraca

Mechanizm odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych funkcjonował do końca października 2019 r., kiedy to zastąpiono go mechanizmem podzielonej płatności (tzw. split payment). Wygląda jednak na to, że odwrotne obciążenie powraca już od 1 kwietnia 2023 r.