Aleksander Mróz

Koniec przywileju jazdy po buspasach dla samochodów elektrycznych

Od 6 maja w Oslo samochody elektryczne nie mogą poruszać się po buspasach. Zakaz obowiązuje całą dobę, niezależnie czy w samochodzie znajdują się pasażerowie, czy nie. Oznacza to, że jeden z przywilejów dla użytkowników elektryków zakończył się w stolicy Norwegii po 21 latach.

Powstaje kolejny most na Wiśle. Przeprawa gotowa będzie do końca 2024 r.

Trwa montaż ponad 300 tonowego mostu w Sandomierzu. Ponad 100 metrowa konstrukcja będzie nasuwana kilka dni – podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nowa przeprawa przez Wisłę gotowa będzie do końca roku i znacząco usprawni ruch drogą DK77.

Nowy fotoradar postrachem kierowców. Może być używany stacjonarnie lub mobilnie

Najnowa generacja fotoradarów TraffiStar SR390 jest w stanie monitorować do sześciu pasów ruchu i sześć aut jednocześnie analizując dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi czy rozróżniając typ pojazdu. Jego przewagą nad innymi urządzeniami jest możliwość jego stacjonarnego lub mobilnego (w aucie) montażu oraz masa wynosząca 7,5 kg.

Po Xiaomi czas na Huawei. Kolejny potentat elektroniki produkuje swój samochód

Po niedawnej premierze pierwszego modelu samochodu Xiaomi przyszedł czas na kolejnego potentata elektroniki, który chce wejść w biznes motoryzacyjny. Huawei wraz we współpracy z firmą BAIC przedstawili swój pomysł na elektryka. Model nazwany Stelato S9 ma stanowić konkurencję dla ekskluzywnych modeli od Mercedesa, BMW czy Audi.

Ponad 150 proc. wzrosną ceny za badanie techniczne samochodu

Zgodnie z propozycją diagnostów, forsowaną w Ministerstwie Infrastruktury, cena za badanie techniczne pojazdu ma wzrosnąć do kwoty 246 zł. Nowa stawka opłat otrzymała poparcie Komisji Infrastruktury Senatu RP.

U brzegu Namibii odkryto największe na świecie złoże ropy naftowej

U brzegu Namibii w południowej Afryce, portugalski koncern paliwowy Galp, odkrył nowe złoże ropy naftowej. Według szacunków jest to prawdopodobnie największe złoże na świecie, z zasobnością oscylującą na 10 miliardów baryłek.

Ta marka motoryzacyjna miała być światowym hitem. Teraz jej akcje są na dnie

Wietnamska marka VinFast, która produkuje wyłącznie elektryczne modele aut miała być światowym hitem. Jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała ambitne plany producenta. Teraz inwestorzy nie chcą wykładać kolejnych milionów w nową markę.

Będą dotacje dla używanych aut elektrycznych. Tak twierdzi PSNM

Rewizja KPO przyniosła nieoczekiwany zwrot ku zrównoważonemu transportowi. Zgodnie z informacją prasową Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM), przyjęte 373,75 mln euro (ok. 1,6 mld zł) dotacji dla samochodów elektrycznych, będzie dotyczyć samochodów używanych. Czy to pomoże pobudzić rynek elektryków?

Samochodem elektrycznym do McDonald'sa. Nowy pomysł na ściągnięcie klientów

Infrastruktura ładowania stanowi piętę achillesową elektromobilności w Polsce. Mimo wzrostów rejestracji samochodów elektrycznych, tempo budowy nowych punktów ładowania jest około dwukrotnie mniejsze. Jednak może się to niedługo zmienić, gdyż do gry dołącza nowy gracz.

Kolejny problem aut elektrycznych. Jako używane mają gigantyczną utratę wartości

Utrata wartości to pojęcie, które najpóźniej pojawia się w trakcie sprzedaży swojego auta. Wtedy widzimy jak dużo straciliśmy na wartości naszego samochodu. W USA pojawiły się teraz dane, które pokazują, że po pierwszym roku eksploatacji wartość rezydualna jest wyjątkowo niekorzystna dla aut z napędem elektrycznym.