Aleksander Mróz

Brakuje wykwalifikowanej kadry w elektromobilności. Ruszają studia podyplomowe

Branża motoryzacyjna obrała kierunek ku elektromobilności. Jednak by zaspokoić potrzeby rynkowe nie wystarczy produkcja pojazdów. Konieczny jest cały łańcuch wartości, w tym wykwalifikowana kadra mechaników, inżynierów oraz managerów. W tym pomóc mogą dedykowane studia podyplomowe.

Niemal 100 milionów złotych kary za używanie kamery w samochodzie

W Niemczech za nagrywanie osób trzecich przy wykorzystaniu wideorejestratora, grożą bardzo surowe konsekwencje. Złamanie prawa w tym przypadku może wiązać się z karą wynoszącą nawet 100 milionów złotych lub 4 proc. całkowitego rocznego obrotu firmy.

Auta elektryczne i hybrydowe z zakazem wjazdu na promy

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten AS podjęła decyzję o zakazie wjazdu na pokład ich promów samochodów z napędem elektrycznych oraz hybrydowych. Po licznych analizach, firma boi się podwyższonego ryzyka pożaru i jego konsekwencji.

Rewolucja w carsharingu na minuty. Walka z PKP i wysokimi cenami paliw

Największy operator usług wynajmu samochodów na minuty w Polsce wprowadza szereg zmian w swojej ofercie. Największa dotyczy cennika, który ma stać się prosty i przejrzysty. Te działania mają przyciągnąć nowych klientów, którzy przy obecnych cenach za paliwo czy PKP wybiorą tańszy wynajem na minuty.

Najstarszy zawodowy kierowca w Anglii. Ma 90 lat i nadal jeździ ciężarówką

Anglik z Sheffield ma 90 lat i nadal jest aktywny zawodowo, pracując jako kierowca ciężarówki. Nie jest to praca dorywcza, a pełnoetatowa posada. Jak sam przyznaje jeździ by zapłacić za rachunki.

Lotos wydał na projekt elektryka 1,1 mln dolarów. Samochód nie powstanie

Lotos chciał stworzyć samochodu elektryczny wraz polską spółką ArtTech, która dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 5 tys. złotych. Na projekt wydano 1,1 miliona dolarów (ok. 4,4 miliona złotych). Plan budowy zakończył się jednak na etapie analiz biznesowych.

Ford zmienia plany dotyczącego budowy fabryki baterii w Turcji

Ford wraz z SK należący do SK Innovation zawiesił plany budowy fabryki baterii do pojazdów elektrycznych w Turcji. Jako główny powód podano rosnące globalne stopy procentowe oraz słabnący popyt na samochody EV. Okazuje się jednak, że koncern motoryzacyjny postanowił dalsze plany realizować z LG Energy Solution.

Przewaga Chin w zakresie elektromobilności zaczyna się powiększać

Chiny stawiają na tanią elektromobilność i jak się okazuje są w stanie wyprodukować zeroemisyjny samochód o wiele taniej niż marki w Europie. Średnio elektryk wyprodukowany w Chinach kosztowałby o średnio 10 tysięcy euro niż przez europejskiego konkurenta.

W godzinę rozeszło 125 mln zł dotacji na szybkie ładowarki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dotacje do infrastruktury ładowania. Zainteresowanie jest tak duże, że budżet w wysokości 125 mln zł na ładowarki o mocy powyżej 150 kW, został zarezerwowany w godzinę.

Nowe radiowozy wymusiły szkolenia policjantów

Poznańska policja dokonała zakupu nowych radiowozów. Nie są to jednak klasyczne osobowe samochody, Fordy Ranger, pickupy z napędem 4x4, które mają sprawdzić się w trudnych warunkach pozadrogowych. Jednak żeby policjanci mogli z nich korzystać musieli się doszkolić.