Aleksandra Rodzewicz

Facetka_z_Poradni: a jeśli twoje dziecko zabiją rówieśnicy

Zdrowe granice pozwalają dzieciom i młodzieży zdrowo się rozwijać. Sprawiają, że dziecko wie, że każdy ma granice i zarówno moje granice, jak i innych, są ważne. Należy je szanować. Gdy tych granic nie ma – Twoje dziecko jest odsłonięte jak ogród bez ogrodzenia.

Facetka_z_Poradni: nadopiekuńczość rodziców jest przemocą, przed którą trudno się obronić

Bycie uważnym i czułym rodzicem, nie oznacza, że musisz być zawsze i wszystko wiedzieć. Są rodzice, których obecność jest tak nieznośna dla dzieci, że one naprawdę się duszą w ich obecności, a wypowiedzenie tego byłoby tak raniące, że dzieci tego nie mogą zrobić.

Facetka_z_Poradni: Sprawdzanie wiedzy nie oznacza wyłącznie stawiania ocen

Sprawdzanie wiedzy to tylko strategia uczenia się i w ogóle nie musi kończyć się stawianiem stopnia. Naprawdę. Macie tę wolność. I dajcie ją dzieciom

Facetka_z_Poradni: Koniec semestru, oddziały psychiatryczne pękają w szwach

Koniec semestru – obserwujemy ten taniec wokół ocen, który jest powtarzającym się właśnie, jak w zaklętym kręgu, szkodliwym dla wszystkich działaniem.

Facetka_z_Poradni: Nie oburza mnie ranking „Perspektyw”

Mam poczucie, że w czasie pandemii jak grzyby po deszczu, wyrośli „szarlatani edukacji”, znawcy od wszystkiego i od niczego. Wypowiadają się o wszystkim ze stuprocentową pewnością i krytykują najtęższe umysły świata edukacji. Bo mają swoich zwolenników i zasięgi.

Facetka_z_Poradni: kiedy i komu szkodzą oceny w szkole?

Szkoła potrzebuje dzisiaj więcej spokoju i zaufania. W świecie, w którym dzieci narażone są na niską tolerancję frustracji, ciągłe stawianie stopni nie pomaga.

Facetka_z_Poradni: jak mówić w szkole do osób niebinarnych lub niepełnosprawnych?

Zwracajmy się do osób niebinarnych, uczniów i uczennic ze szczególnymi potrzebami jako do osób. Nigdy nie podkreślajmy np. niepełnosprawności.

Facetka_z_poradni: jak się uczyć, żeby się nauczyć

Umiejętność uczenia się jest jedną z kluczowych umiejętności, która warunkuje powodzenie w szkole. Dlatego warto zastanowić się dzisiaj, dlaczego tak ignorujemy ją nadal w szkole, mimo, że to na niej opiera się cały proces.

Facetka_z_Poradni: Mamo zrób mnie dyslektykiem!

Rośnie liczba dzieci z opinią o dysleksji. Co to tak naprawdę oznacza i na jakie wsparcie w szkole może liczyć dziecko, które je posiada?

Facetka_z_Poradni: Po co w szkole pedagog specjalny?

Jeżeli nie ma wystarczających zasobów kadrowych, aby zapewnić dostęp do pedagogów specjalnych – to nie jest to rekomendacja do rezygnacji z tych rozwiązań, ale do zmiany np. wynagradzania nauczycieli i specjalistów.