Aleksandra Rodzewicz

Facetka_z_Poradni: nie podoba mi się pomysł powszechnego ważenia i mierzenia uczniów

Skoro w Polsce jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, więc dane wprowadzane do Systemu Informacji Oświatowej były uzasadnione tym obowiązkiem. Jednak przekazywanie ich „na zewnątrz” z uwagi na sportowe talenty? Nie podoba mi się ten pomysł.

Facetka_z_Poradni: Nie wrzucajcie zdjęć dzieci do sieci

My "dzieci kryzysu" i zachwytu telewizją i mediami społecznościowym wychowaliśmy nasze dzieci do pragnienia bycia sławnym, widocznym. Do regulacji emocji poprzez „lajki”.

Facetka_z_Poradni: kiedy dziecko może jechać samo na wakacje?

Na wyjazd z rówieśnikami dziecko powinno być przygotowywane stopniowo. Nie można wysyłać go na siłę wtedy, gdy tego nie chce.

Facetka_z_Poradni: uczniowie powinni mieć takie same świadectwa. Wszyscy z paskami

Wyniki w nauce mówią wystarczająco dużo o zróżnicowanych możliwościach uczniów. Nie trzeba ich dodatkowo dzielić biało-czerwonym paskiem na świadectwie.

Facetka_z_Poradni: handel punktami z zachowania to powszechna praktyka

Część nauczycieli/ek musi schować się za punktami/stopniami, żeby nie odsłonić swojego braku kompetencji w obszarze udzielania informacji zwrotnej i w ogóle odwagi budowania swojego autorytet

Facetka_z_Poradni: jeśli stałeś się lepszym od siebie z wczoraj, to odniosłeś sukces

Gdy czytam o pomysłach, żeby podczas matury móc korzystać z notatek, to przypomina mi się żart o tym, jak podczas operacji lekarz ogląda filmiki z youtuba, żeby ją przeprowadzić...bo przecież nie ważna jest wiedza, tylko umiejętność szukania informacji. Czy oby na pewno?

Facetka_z_Poradni: kolejne diagnozy o stanie psychicznym uczniów niczego nie zmienią

Dopóki my dorośli, specjaliści i specjalistki będziemy prześcigać się w diagnozach i raportach – dopóty każdy kolejny będzie pokazywał jak źle jest. I nadal to niczego nie zmieni.

Facetka_z_Poradni: a jeśli twoje dziecko zabiją rówieśnicy

Zdrowe granice pozwalają dzieciom i młodzieży zdrowo się rozwijać. Sprawiają, że dziecko wie, że każdy ma granice i zarówno moje granice, jak i innych, są ważne. Należy je szanować. Gdy tych granic nie ma – Twoje dziecko jest odsłonięte jak ogród bez ogrodzenia.

Facetka_z_Poradni: nadopiekuńczość rodziców jest przemocą, przed którą trudno się obronić

Bycie uważnym i czułym rodzicem, nie oznacza, że musisz być zawsze i wszystko wiedzieć. Są rodzice, których obecność jest tak nieznośna dla dzieci, że one naprawdę się duszą w ich obecności, a wypowiedzenie tego byłoby tak raniące, że dzieci tego nie mogą zrobić.

Facetka_z_Poradni: Sprawdzanie wiedzy nie oznacza wyłącznie stawiania ocen

Sprawdzanie wiedzy to tylko strategia uczenia się i w ogóle nie musi kończyć się stawianiem stopnia. Naprawdę. Macie tę wolność. I dajcie ją dzieciom