Krzysztof Holke

Próba harmonizacji podatków dochodowych w Unii Europejskiej

Czy podatki dochodowe w Unii Europejskiej będą dopasowane do współczesnych wyzwań, a ich forma będzie pozwalała na skuteczną rywalizację unijnej gospodarki z globalnymi potęgami?

Przyspieszenie w pracach nad globalnym podatkiem minimalnym

Grudzień 2022 roku przyniósł znaczące przyśpieszenie w zakresie inicjatyw zmierzających do wdrożenia globalnego podatku minimalnego – zarówno w Unii Europejskiej, jak i OECD.

Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

W 2015 r. OECD, w porozumieniu m.in. z państwami G20, opracowała pakiet rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, zwany BEPS. Pojawiły się jednak głosy, że nie w pełni odpowiadają one zglobalizowanej gospodarce oraz wyzwaniom wynikającym z jej cyfryzacji. Dlatego OECD zdecydowało się przedstawić projekt nowych rozwiązań.

Czy finansowanie się spółek kapitałem będzie podatkowo bardziej opłacalne

Pomimo tego, że możliwość odliczenia kosztów finansowania dłużnego przez podatników została istotnie ograniczona dyrektywą ATAD, implementowaną w Polsce m.in. w art. 15c ustawy o CIT, w dalszym ciągu systemy podatkowe państw Unii Europejskiej traktują takie finansowanie w sposób bardziej preferencyjny niż finansowanie kapitałowe.