Magdalena Zamoyska

Finansowanie w grupie kapitałowej – korzyści i wyzwania

Przy wyborze dostępnych opcji finansowania, należy zwrócić uwagę na ograniczenia i dodatkowe obowiązki nałożone przez przepisy prawa podatkowego.

Jak sobie radzić z zawiłościami w rozliczaniu kosztów finansowania

Finansowanie w formie pożyczki lub kredytu to najbardziej popularna forma pozyskiwania środków na zrealizowanie inwestycji czy też prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Wiążą się z tym jednak różne komplikacje.

Wymiana udziałów coraz rzadziej neutralna podatkowo

Polski Ład wprowadził nowe warunki braku opodatkowania przy wymianie udziałów, które w praktyce mogą spowodować, że w przypadku dużej części takich transakcji trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Kiedy zespół składników majątku jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa

Przedmiotem czynności prawnej, np. aportu lub sprzedaży, może być zbiór elementów majątku firmy. Ważna jest ich prawidłowa kwalifikacja, gdyż błąd może się wiązać z ryzykiem odpowiedzialności podatkowej dla uczestników transakcji.

Reorganizacje bez podatku – o czym trzeba pamiętać

Do połączenia, podziału czy wymiany udziałów należy się z wyprzedzeniem przygotować, w tym przeanalizować możliwe skutki wynikające z prawa bilansowego, podatkowego, administracyjnego i pracy oraz zweryfikować zapisy umów cywilnoprawnych.

Zwolnienia podatkowe tylko dla niektórych spółek holdingowych

Wprowadzenie reżimu PSH do krajowych przepisów było od dawna postulowane przez podatników. Ustanowione uwarunkowania mogą jednak spowodować, że w praktyce rozwiązanie to nie będzie zbyt często wykorzystywane.