Agnieszka Bieńczyk-Missala

Agnieszka Bieńczyk-Missala

Ekspertka do spraw międzynarodowych i humanitarnych dr hab., profesor na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ukrainki na wojnie - nie chcą być tylko ofiarami konfliktu

Wojna na Ukrainie to historia wielu kobiet – bohaterek, które od samego początku pracują na rzecz zwycięstwa Ukrainy. Angażują się w działania polityczne i humanitarne, pracują jako personel medyczny oraz biorą udział w bezpośrednich działaniach bojowych.

Maria Kalesnikawa - najbardziej znana ofiara reżimu na Białorusi. Co się z nią dzieje?

Liczne kryzysy humanitarne, w tym wojna na Ukrainie i Strefie Gazy odwracają uwagę od sytuacji praw człowieka na Białorusi. Tymczasem Białorusini cierpią bezprecedensowy poziom represji, często pozostając na marginesie światowych nagłówków.

Agnieszka Bieńczyk-Missala: Zmiana świata na lepsze jest możliwa

W świecie, w którym przemoc i zło przytłaczają, ludzie niosący pomoc humanitarną przekonują, że codzienna praca, by zmieniać świat na lepsze, jest możliwa. Przypomina o tym historia Damiana Sobola.

Cierpienie poza polem bitwy. O przemocy seksualnej podczas wojny w Ukrainie

W czasie każdej wojny jedne z najbardziej wstrząsających i odrażających zbrodni wojennych mają miejsce poza polami bitew. Należą do nich zbrodnie na tle seksualnym. Nie inaczej jest w Ukrainie, która już od dwóch lat zmaga się z okupacją i wzmożoną rosyjską agresją.

Krajobraz (nie)humanitarny w Strefie Gazy

Organizacje humanitarne od lat analizowały potrzeby mieszkańców Strefy Gazy, jednak żadna nie zakładała wybuchu działań zbrojnych na tak dużą skalą, jak w październiku 2023 r., kiedy ludność została wezwana do ewakuacji, a miasto Gaza poddane rozległym bombardowaniom.

Kobiety, dzięki którym ustanowiono ideę równości praw człowieka

Z okazji 75 rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ przypomina o niezwykłych kobietach, które przyczyniły się do ustanowienia idei równości dla wszystkich.

Agnieszka Bieńczyk-Missala o lekarzach na wojnie: Bywają karani za udzielanie pomocy wrogom

System ochrony personelu i obiektów medycznych w czasie konfliktów zbrojnych sypie się na naszych oczach. W 2022 roku odnotowano rekordową liczbę 1989 gróźb i ataków na placówki służby zdrowia i ich pracowników. Ponad połowa z nich miała miejsce w Ukrainie i Mjanmie. Niestety, 2023 rok może nie być lepszy.

Ostateczny eksodus Ormian?

Wystarczył jeden dzień operacji zbrojnej Azerbejdżanu, aby ponad 100.000 Ormian straciło domy. Kiedy rankiem 1 października Osama bin Javaid z Al Jazeera dotarł do Stepanakertu (Chankendi), miasto było puste. Na centralnym placu stało mnóstwo krzeseł, wśród których biegały psy nierozumiejące, co się wydarzyło poprzedniej nocy.

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat...

Warszawski Ogród Sprawiedliwych powiększy się o trzy nowe drzewa i pamiątkowe kamienie, na których wyryte zostaną nazwiska i zasługi trzech wyjątkowych postaci: Garetha Jonesa, Siergieja Kowalowa i Alfredy Markowskiej.

Afganki opuszczone przez świat

Afgańskie aktywistki, które na początku września rozpoczęły w niemieckiej Kolonii dwunastodniowy strajk głodowy, protestują przeciwko bezczynności wspólnoty międzynarodowej oraz domagają się uznania „apartheidu ze względu na płeć”.