Piotr Król

Ołów i rtęć w czynnikach groźnych na stanowiskach pracy

Znowelizowany przepis kodeksu pracy zobowiązuje pracodawców, aby chronili pracowników również przed narażeniem na czynniki reprotoksyczne.

Poszkodowany interesant może pozwać gminę

Przepisy nie przewidują, aby urząd musiał dokumentować okoliczności wypadku osoby postronnej na terenie instytucji. Warto jednak wdrożyć taką procedurę na wypadek roszczeń poszkodowanego.

Firma musi być gotowa do udzielania pierwszej pomocy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom warunki gwarantujące pracę, która nie zagraża ich życiu i zdrowiu. W tym zakresie mieści się m.in. edukacja oraz środki do udzielania pierwszej pomocy.

Zmiany w przepisach BHP. Co powinien zapewnić pracodawca pracownikom pracującym przy komputerze?

17 maja 2024 r. upłynął termin dostosowania stanowisk pracy osób pracujących przy komputerze do nowych przepisów BHP. Chodzi m.in. o wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt. Kogo dotyczą zmiany w kodeksie pracy? W co należy zaopatrzyć biuro i pracowników? Co z osobami pracującymi zdalnie? Jak rozliczyć te wydatki?

Stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej z ułatwieniami

Zatrudniając pracownika niepełnosprawnego trzeba przestrzegać przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia przez niego pracy zawodowej. A stanowisko pracy takiej osoby należy dostosować do stopnia niepełnosprawności oraz posiadanych dysfunkcji.

Choroba zawodowa: obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy

Gdy u pracownika stwierdzono chorobę zawodową, a pracodawca mimo obowiązku nie dostosuje do jego ograniczeń stanowiska pracy, zostanie obciążony wpłatą na PFRON w wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Pracodawca może wybierać z sankcji przewidzianych przepisami

Katalog kar porządkowych jest zamknięty. O tym, którą nałożyć na pracownika, decyduje co do zasady przełożony. Nie ma przy tym obowiązku stosowania ich gradacji.

W upał trzeba wzmóc starania o bezpieczeństwo pracowników

Gdy z uwagi na ekstremalnie wysoką temperaturę praca stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, np. grozi udarem cieplnym, ma on prawo powstrzymać się od jej wykonywania.

Za złamanie nogi w drodze do pracy nie ma odszkodowania z ZUS

Gdy pracownik ulegnie wypadkowi w drodze do lub z pracy, postępowanie powypadkowe różni się od tego po wypadku w pracy. Inne są też obowiązki pracodawcy i uprawnienia poszkodowanego.

Praca zdalna wymaga zbadania zagrożeń

Ocena ryzyka zawodowego pracownika wykonującego pracę zdalną powinna uwzględniać m.in. wpływ pracy na wzrok, układ mięśniowo-szkieletowy oraz uwarunkowania psychospołeczne.