Mariusz  Janik

Mariusz Janik: Ukraińcy, mimo wojny z Rosją, ruszają nam z energetyczną odsieczą

Deklaracje Kijowa o wsparciu Polski ukraińskim węglem warto potraktować poważnie. Polska od dekad nie jest już węglową potęgą, a Ukraińcy tego surowca – do niedawna traktowanego w Europie z niechęcią – mają pod dostatkiem.

Najważniejsza europejska batalia rozegra się wkrótce w magazynach gazu

Poniedziałkowa zapowiedź Gazpromu, że z "powodów technicznych" ponownie zredukuje poziom dostaw gazu dla Europy, trafiła na czołówki światowych mediów. Jasne, to złe wieści dla Europy. Ale też żadne zaskoczenie: kontynent niezmiennie kompletuje zapasy przed zimą i wygląda na to, że przy pewnej dozie szczęścia – przetrwa ją bez dramatycznych zawirowań.

Francuskie koncerny biją na alarm. "Oszczędzajcie energię!"

Szefowie trzech największych francuskich koncernów energetycznych – Engie, EdF i Total – we wspólnym liście otwartym do Francuzów zaapelowali o ograniczanie konsumpcji energii: zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Tylko w ten sposób można załagodzić, bo zapewne nie zażegnać, nadciągający wielkimi krokami kryzys energetyczny.

Embargo na rosyjską ropę? Potencjalne alternatywy też jeżą włosy na karku

Europa jest o krok od zaakceptowania embarga na rosyjską ropę naftową, co mogłoby odciąć - przynajmniej częściowo - jeszcze jedno ze źródeł finansowania Kremla. Problem w tym, że nie będzie łatwo zastąpić ten surowiec, a lista potencjalnych chętnych wygląda jak spis problemów z całego globu.

Niemiecka "zdrada" Ukrainy? Cóż, Berlin ma wiele do stracenia

Reakcja Niemiec na rosyjską agresję na Ukrainę nie przestaje budzić, czasem skrajnych, emocji. Ilekroć nawet Berlin przyłączania się do karania agresora, reakcja ta następuje dopiero w ślad za innymi i z niemałą dozą wahania. Ale trudno się dziwić, bo nie ma chyba w Europie drugiego takiego kraju, którego gospodarka i dobrobyt były uzależnione – w tym przypadku raczej przejściowo – od kaprysów Kremla. I nie chodzi tu o prywatne interesy i sympatie byłych kanclerzy czy jakieś wyimaginowane pakty ponad głowami Polaków czy innych narodów.

LNG gwarantem bezpieczeństwa energetycznego? Bez przesady

W wypowiedziach polityków i komentarzach mediów pojawiła się nuta satysfakcji: Putin się przeliczył, teraz Europa przestawi się na LNG i Kreml będzie miał z pyszna. Niestety, LNG to stosunkowo niewielki, jak na globalne potrzeby, rynek. Nawet gdyby znaczną jego część - pod presją Waszyngtonu i Brukseli - przekierować do Europy, nie zmieni on warunków gry.