Anna Pilarska

Przygotowanie kalkulacji CIT za 2023 r. – na co zwrócić uwagę?

Kalkulacja CIT za rok 2023 dzięki nieznacznej aktywności ustawodawcy nie będzie aż takim wyzwaniem jak zeszłoroczna. Na co zatem warto zwrócić uwagę szykując się do tegorocznej kalkulacji CIT?

Kalkulacja podatku dochodowego

Kalkulacja CIT za ubiegły rok stanowić będzie znacznie większe wyzwanie w porównaniu do lat poprzednich. Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.

Do certyfikatów rezydencji można stosować regulacje „kryzysowe”

Gdy polski płatnik nie ma możliwości zdobycia odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej kraj rezydencji podatkowej kontrahenta, może wykorzystać rozwiązania awaryjne, m.in. przewidziane w tarczy antycovidowej.

Problemy z certyfikatami rezydencji

Zastosowanie podatkowych preferencji w podatku u źródła i zachowanie należytej staranności nieodłącznie związane są z wymogiem posiadania odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej spełnienie warunków danej preferencji podatkowej.

W podatku u źródła kontener kontenerowi nierówny

Czy należności za najem kontenerów od nierezydenta podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła? Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj kontenera, ale także cel, do którego jest faktycznie wykorzystywany – takie wnioski płyną z najnowszego orzecznictwa.

Czy toaleta przenośna jest urządzeniem przemysłowym

Przedsiębiorca, który wynajmuje, dzierżawi lub leasinguje składniki majątku ruchomego od zagranicznego kontrahenta, może być zobowiązany do pobrania i zapłaty podatku u źródła.

WSA: organ ma obowiązek uprawdopodobnić istnienie obawy niewykonania zobowiązania

Nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności zgodnie z art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej organ ma obowiązek uprawdopodobnić istnienie obawy niewykonania zobowiązania, nie zaś udowodnić, że nie zostanie ono wykonane. Jest to zasadnicza różnica.

Umowa o dzieło: kontrolowanie procesu powstawania dzieła

Nie sprzeciwia się potraktowaniu umowy jako umowy o dzieło kontrolowanie samego procesu powstawania dzieła pod względem zgodności z kryteriami określonymi w umowie, a także dochowania terminów umożliwiających ukończenie dzieła we właściwym czasie. Dzieło jest wytworem, który w momencie zawierania umowy nie istnieje, jednak jest w niej z góry przewidziane. Jednym z kryteriów umożliwiających odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług jest możliwość poddania dzieła sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych.